Tak uznał[b] Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z 27 listopada 2008 r. (I SA/ Ol 397/08). [/b]

[srodtytul]Warunki z polskiej ustawy...[/srodtytul]

Przedsiębiorca od września 2006 do marca 2007 r. sprzedawał towary kontrahentom unijnym. Stosował 0-proc. stawkę VAT jak do WDT (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów). Ale zgłoszenie rejestracyjne VAT-R/UE złożył w urzędzie skarbowym dopiero w kwietniu 2007 r. Zdaniem organów podatkowych nie zostały więc spełnione warunki z art. 13 ust. 6 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem WDT występuje, jeżeli dostawca został zarejestrowany jako podatnik VAT UE. Preferencyjna stawka 0 proc. dla takich transakcji przysługuje pod warunkiem podania na fakturze potwierdzającej dostawę towarów swojego numeru identyfikacji podatkowej poprzedzonego kodem PL.

Zdaniem podatnika ani ze wspólnotowej definicji WDT, ani z dyrektywy nie wynika obowiązek rejestracji dostawcy jako podatnika, a ustawa o VAT jest w tym zakresie niezgodna z przepisami unijnymi. Wprowadza bowiem w art. 13 ust. 6 dodatkowy warunek uznania transakcji za WDT, tj. uzyskania rejestracji.

[srodtytul]...nie naruszają przepisów unijnych [/srodtytul]

Sąd przychylił się jednak do stanowiska fiskusa. Jego zdaniem z art. 28c (A) VI dyrektywy wynika, że państwa członkowskie zastosują zwolnienia do wymienionych w nim czynności, m.in. do WDT, z zachowaniem innych przepisów Wspólnoty oraz na warunkach określonych przez te państwa. Celem tych działań jest zapewnienie prawidłowego i jedno- znacznego stosowania wymienionych zwolnień oraz zapobieżenie uchylaniu się od opodatkowania, unikaniu go lub nadużyciu prawa. Zastosowane w rozpatrywanej sprawie przepisy ustawy o VAT wypełniają te dyspozycje dyrektywy. Warunek formalny do zastosowania 0-proc. stawki przy WDT w postaci wcześniejszej, tj. przed dokonaniem pierwszej dostawy rejestracji, został więc wprowadzony z zachowaniem przepisów wspólnotowych.

Warto zwrócić uwagę, że w podobnej sprawie olsztyński [b]WSA [/b]wydał wcześniej korzystny wyrok dla podatników[b] (orzeczenie z 23 lipca 2008 r., I SA/Ol 237/08, opisywane w artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/173182.html]"Czy przed rejestracją przysługuje 0-proc. VAT"[/link]).[/b]