[b]Uznał tak dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji (sygn. IPPB1/415-1035/08-2/ES) dotyczącej kosztów uzyskania przychodów.[/b]
Z pytaniem w tej sprawie zwrócił się obywatel Wielkiej Brytanii, który w Polsce prowadzi działalność gospodarczą i podlega ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Świadczy usługi doradztwa dla podmiotów mających siedzibę w Polsce. Miejscem zamieszkania podatnika jest Wielka Brytania, tam też znajduje się ośrodek jego interesów życiowych.
Wnioskodawca przeciętnie raz w tygodniu przylatuje do Polski, gdzie wykonuje usługi na rzecz kontrahentów, a po kilku dniach wraca do swojego kraju. Dotychczas w kosztach prowadzonej działalności nie uwzględniał żadnych wydatków na przeloty między krajami. Chciałby jednak potwierdzić, czy wydatek na zakup biletów lotniczych z Wielkiej Brytanii do Polski i z powrotem stanowi koszt uzyskania przychodu. Jego zdaniem wydatki na przelot mogą stanowić w jego sytuacji koszt podatkowy.
Dyrektor Izby uznał to stanowisko za prawidłowe. Przypomniał, że zgodnie z art. 21 ustawy o PIT kosztami uzyskania przychodów są wszelkie wydatki poniesione przez podatnika związane z uzyskaniem przez niego przychodów, jeżeli nie zostały wymienione w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT (katalog wydatków, których nie można odliczyć). Wydatki te muszą także mieć związek z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, a fakt ich poniesienia musi być udokumentowany.
Jak czytamy w interpretacji, użyty w ustawie zwrot „koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów” oznacza, iż podatnik może zaliczyć w koszty wszelkie poniesione wydatki, jeżeli zachowa wymienione warunki. Dyrektor IS uznał zatem, że wydatki związane z zakupem biletów na przelot z Wielkiej Brytanii do Polski i z powrotem stanowią koszt uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej w Polsce działalności gospodarczej.