[b]Tak wynika z wyroku WSA w Łodzi z 4 listopada 2008 r. (I SA/Łd 638/08).[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

W sprawie chodziło o ustalenie daty powstania nadpłaty w VAT i daty, z jaką powinna ona być zaliczona na poczet zaległości podatkowych. Na skutek złożonych 16 października 2007 r. korekt deklaracji podatkowych (w tym m.in. za grudzień 2003 r.) powstała nadpłata. Powstaje ona z dniem złożenia korekty deklaracji w podatku od towarów i usług obniżającej wysokość zobowiązania podatkowego w związku ze zwiększeniem kwoty podatku naliczonego lub obniżeniem kwoty podatku należnego.

Określenie momentu powstania nadpłaty ma znaczenie zarówno dla ustalenia wysokości roszczenia pieniężnego podatnika (płatnika, inkasenta) z tytułu nadpłaty (bo podlega ona oprocentowaniu), jak również np. dla określenia momentu zaliczenia nadpłaty na poczet zaległości podatkowych.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Do 31 sierpnia 2005 r. ordynacja podatkowa mówiła, że nadpłata powstaje z dniem złożenia korekty deklaracji w podatku od towarów i usług obniżającej wysokość zobowiązania podatkowego tylko w związku ze zwiększeniem kwoty podatku naliczonego. Obecnie w tym samym dniu powstaje również nadpłata z tytułu złożenia korekty deklaracji obniżającej wysokość zobowiązania podatkowego w związku z obniżeniem kwoty podatku należnego.

[wyimek]Do nadpłat w VAT powstałych na skutek obniżenia podatku należnego zastosowanie miał aż do 31 sierpnia 2005 r. art. 73 ordynacji podatkowej w brzmieniu obowiązującym do 1 września 2005 r.[/wyimek]

Zdaniem WSA w tym przypadku powodem złożenia korekty deklaracji było wcześniejsze zadeklarowanie i wpłacenie za dany okres rozliczeniowy wyższego podatku należnego. Zatem nadpłata powstała z dniem zapłaty przez podatnika podatku w wysokości wyższej od należnej.

Ograny podatkowe, zaliczając nadpłatę VAT na poczet innych zaległości podatkowych, oparły się na niewłaściwym przepisie. Zgodnie z nim zaliczenie następuje z dniem złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty. Takie przyjęcie rozliczenia nadpłaty na poczet zaległości podatkowej spowodowało naliczenie odsetek od tych zaległości od ustawowego terminu przewidzianego do zapłaty VAT aż do dnia złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty. Takie postępowanie było jednak błędne.