Przykładem są usługi związane z kulturą. Są one, z pewnymi wyjątkami, zwolnione z podatku lub obciążone preferencyjną 7-proc. stawką. Jednak o tym, co należy rozumieć pod pojęciem usług związanych z kulturą na gruncie ustawy o VAT, przesądza Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU). Znajdziemy ją w[link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=74763] rozporządzeniu Rady Ministrów z 18 marca 1997 r. (DzU nr 42, poz. 264 ze zm.)[/link].

[srodtytul]Zajrzyj do PKWiU...[/srodtytul]

Jak wynika z PKWiU, do usług związanych z kulturą są zaliczane m.in. usługi projekcji filmów oraz taśm wideo (PKWiU 92.13). Zostały one wymienione w załączniku nr 3 do ustawy o VAT. Dlatego są opodatkowane 7-proc. stawką VAT, w przeciwieństwie do usług wypożyczania filmów DVD. Z PKWiU wynika bowiem, że wypożyczanie filmów zostało wyłączone z katalogu usług związanych z kulturą. Jest natomiast zakwalifikowane do usług wypożyczania artykułów użytku osobistego i domowego (PKWiU 71.40).

[srodtytul]...i podziel usługi... [/srodtytul]

Poza tradycyjnym sposobem udostępnienia filmów w wypożyczalni istnieje również możliwość odpłatnego nabycia licencji na obejrzenie filmu ściągniętego z wypożyczalni internetowej. Licencja umożliwia obejrzenie filmu poprzez zapisanie go na dysku nabywcy usługi lub poprzez transmisję przesyłu strumieniowego na stronie internetowej wypożyczalni. Nabywcy usługi muszą zazwyczaj dokonać wcześniejszej rejestracji na stronie internetowej wypożyczalni i uiścić stosowną opłatę. Tego rodzaju świadczenia nie stanowią usług związanych z kulturą ani usług wypożyczania artykułów użytku osobistego i domowego. Ze względu na to, że są to usługi świadczone za pomocą Internetu, zautomatyzowane i wymagające niewielkiego udziału człowieka a ich wykonanie bez wykorzystania technologii informacyjnej nie byłoby możliwe, zaliczamy je do usług elektronicznych (art. 2 pkt 26 ustawy o VAT). Co istotne, zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o VAT, usługi elektroniczne nie są identyfikowane z pomocą PKWiU.

Reklama
Reklama

[srodtytul]...na obciążone różną stawką [/srodtytul]

Zarówno wypożyczenie filmu w wypożyczalni tradycyjnej, jak i internetowej nie jest usługą związaną z kulturą. Będzie więc opodatkowane 22-proc. stawką VAT. O ile w przypadku wypożyczania filmów przez Internet ma to swoje wytłumaczenie w tym, że wykorzystanie go przesądza o zaliczeniu świadczeń do usług elektronicznych, o tyle brak jest uzasadnienia dla wyłączenia wypożyczania filmów w tradycyjny sposób z zakresu usług związanych z kulturą. W tym wypadku posługiwanie się PKWiU do kwalifikowania świadczonych przez podatników usług jest kolejnym przykładem na to, że nie zawsze grupowanie usług według klasyfikacji jest uzasadnione.

[i]Autorka jest doradcą podatkowym współpracującym z Kancelarią Jeschke Rentflejsz Dasiewicz[/i]

[ramka][b]Zmian na razie nie będzie [/b]

Niestety, uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o VAT nie przewiduje zmian w tym zakresie, co oznacza, że PKWiU w dalszym ciągu będzie decydowała o sposobie kwalifikacji wymienionych usług. Ponadto, zgodnie z dodanym do ustawy o VAT art. 8 ust. 4, przy określaniu miejsca świadczenia usług wymienionych w art. 27 i 28 należy je identyfikować za pomocą klasyfikacji statystycznych, jeżeli dla tych usług przepisy ustawy o VAT i przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne. Wejście w życie nowelizacji ustawy o VAT w obecnym kształcie będzie oznaczało, że polski ustawodawca zlekceważył postawione przez Komisję Europejską zarzuty naruszenia wspólnotowych przepisów dotyczących podatku od wartości dodanej poprzez posługiwanie się klasyfikacjami statystycznymi na gruncie ustawy o VAT. [/ramka]