Jeśli przedsiębiorca nabywa np. u niemieckiego kontrahenta ulotki, zapewniając papier, to fakturę należy zakwalifikować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Prawidłowy sposób opodatkowania realizowanej transakcji uzależniony jest od ustalenia, czy podatnik nabywa samą tylko usługę druku, czy też będący wynikiem procesu drukowania towar, tj. ulotki.
W sytuacji, gdy druk określonych materiałów wykonywany jest na papierze powierzonym przez nabywcę (zamawiającego), dochodzi bez wątpienia do nabycia usługi poligraficznej.
Wątpliwości pojawiają się natomiast w przypadku, gdy druk wykonywany jest na papierze stanowiącym własność drukarni. W drugim ze wskazanych wariantów przedmiotem nabycia jest nie tyle usługa poligraficzna, ile gotowy produkt w postaci nadrukowanego papieru. Efektem podejmowanych przez drukarnie czynności jest gotowy, ściśle określony towar. Błędne i nielogiczne byłoby twierdzenie, że zamawiający określone materiały nabywa wyłącznie usługę druku. Kontrahent przekazuje bowiem firmie końcowy efekt wszystkich podejmowanych przez siebie czynności. Składają się na nie: nabycie papieru, dostosowanie papieru do druku, nadrukowanie określonej treści.
[srodtytul]Zgodne interpretacje urzędów...[/srodtytul]
Przedstawione uwagi znajdują potwierdzenie [b]w piśmie Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów z 26 sierpnia 2004 r. (US33/NG/GV/1/443-324/ 04/ MP)[/b], gdzie wskazano, że czynność taka (proces wytwarzania, wydrukowania nakładu książek przy użyciu własnych materiałów) wykonywana przez drukarnię powinna być traktowana jako dostawa towarów. Przedmiotem sprzedaży są bowiem gotowe produkty w postaci książek.
Podobnie wynika z [b]interpretacji Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego z 26 stycznia 2007 r. (1471/NUR2/443-406/2/06/ST)[/b]. Spółka zleciła niemieckiej firmie tłoczenie/zapis na płycie CD programu komputerowego. Usługa zapisu została wykonana na płytach CD będących własnością niemieckiego kontrahenta. Urząd uznał, że wystawiona przez niemieckiego kontrahenta faktura obejmująca koszt tłoczenia płyt CD i opakowania do nich odnosi się do gotowego produktu i dokumentuje po stronie spółki transakcje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
[srodtytul]... i resortu finansów[/srodtytul]
Możliwość potraktowania realizowanych przez drukarnie czynności jako transakcji dostawy towarów potwierdził również minister finansów, wskazując, że w sytuacji, gdy przedmiotem czynności wykonywanych przez drukarnię jest wykonanie produktu w postaci np. wydrukowanego materiału, który został wykonany na materiale własnym drukarni, czynność ta może spełniać przesłanki uznania jej za dostawę w świetle art. 7 ust. 1 ustawy o VAT.
Definicja dostawy towarów zawarta w ustawie o VAT jest oderwana od cywilistycznego pojęcia przeniesienia własności. Ma wyłącznie aspekt ekonomiczny, co podkreślił [b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 28 marca 2007 r. ( III SA/Gl 607/06)[/b], stwierdzając, że „dla rozpatrywanego zagadnienia nie ma znaczenia sprawa przynależności praw autorskich do wydawanej książki; niezależnie od tego, komu one przysługują, drukarnia przenosi swoje prawo do rozporządzania wytworzoną z własnych materiałów rzeczą (książką) na nabywcę, co wypełnia definicję dostawy towarów”.
[i]Autorki są pracownicami Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej [/i]