Niestety przy tej formie opodatkowania nie ma możliwości potrącania kosztów podatkowych. Nie można również – co dla niektórych może być ważne – rozliczać się wspólnie z małżonkiem.
[srodtytul]Kto może wybrać[/srodtytul]
Na opłacanie ryczałtu mogą się zdecydować osoby prowadzące działalność gospodarczą samodzielnie albo w spółce cywilnej lub jawnej.[b] Wybierając ryczałt, muszą pamiętać o limicie przychodów. Wynosi on 150 tys. euro[/b] (w przypadku spółki obejmuje sumę przychodów wszystkich wspólników).
Nie wszyscy jednak mogą myśleć o ryczałcie. Możliwości takiej nie mają podatnicy opłacający kartę podatkową, a także ci, którzy korzystają z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego (przyznawanego na podstawie odrębnych przepisów). Na opodatkowanie ryczałtem nie pozwoli również świadczenie niektórych usług.
[srodtytul]Usługi poza ryczałtem[/srodtytul]
Kiedy nie zapłacimy ryczałtu od przychodów z usług? Mówi o tym art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Możliwości takiej nie będą mieli przedsiębiorcy, którzy w całości lub w części osiągają przychody z:
- prowadzenia aptek,
- działalności w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw (prowadzenie lombardów),
- działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
- świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy,
- działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych,
- prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie wolnych zawodów innych niż określone w art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy o zryczałtowanym podatku.
[srodtytul]Inaczej dla lekarzy[/srodtytul]
Niektórzy podatnicy mogą jednak – mimo że wykonują wolny zawód – rozliczać się w formie ryczałtu. Możliwość taką mają lekarz, stomatolog, lekarz weterynarii, technik dentystyczny, felczer, położna, pielęgniarka, tłumacz oraz nauczyciel w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na udzielaniu lekcji na godziny. Prowadzona przez te osoby działalność będzie uznawana za wolny zawód, jeśli nie będzie wykonywana na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej.
[srodtytul]Zmiana działalności[/srodtytul]
O ryczałcie ewidencjonowanym zapomnieć mogą osoby podejmujące wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej samodzielnie na prowadzoną w formie spółki z małżonkiem albo w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków. To samo dotyczy sytuacji, gdy zmieniana jest działalność prowadzona samodzielnie przez małżonka na prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka.
We wspomnianych wypadkach nie będzie można płacić ryczałtu, jeśli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na zasadach ogólnych (czyli według skali podatkowej).
Ryczałtu nie będą mogły płacić również osoby rozpoczynające działalność samodzielnie lub w formie spółki, jeśli przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy wykonywały – w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy – czynności wchodzące obecnie w zakres działalności. Ryczałt będą jednak mogły wybrać, jeśli nie zamierzają wykonywać działalności dla byłych lub obecnych pracodawców. W takiej sytuacji mogą do dnia rozpoczęcia działalności zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego (właściwego ze względu na ich miejsce zamieszkania) o jego wyborze. Jeśli jednak sprzedadzą towary lub uzyskają przychody ze świadczenia usług dla byłego lub obecnego pracodawcy, stracą prawo do ryczałtu. W tej sytuacji – poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego – będą opłacać podatek dochodowy na zasadach ogólnych.
[srodtytul]Potrzebne oświadczenie [/srodtytul]
Aby móc opłacać ryczałt, przedsiębiorca powinien złożyć pisemne oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania. Czas na to ma do 20 stycznia roku podatkowego, a gdy rozpoczyna działalność gospodarczą w trakcie roku – do dnia poprzedzającego rozpoczęcie działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
[ramka][b]Obowiązki przedsiębiorcy [/b]
[b]Przedsiębiorca płaci ryczałt od przychodów (czyli wpływów niepomniejszonych o żadne koszty działalności).[/b] Podatek wpłaca na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania w terminie do 20 dnia następnego miesiąca, a za grudzień w terminie złożenia zeznania rocznego (czyli najpóźniej 31 stycznia). Nie musi przy tym składać żadnych deklaracji.
Przedsiębiorcy na ryczałcie prowadzą – odrębnie za każdy rok – ewidencję przychodów. Dodatkowo powinni prowadzić wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w którym ujmują posiadane i wykorzystywane na potrzeby firmy składniki majątku trwałego oraz ewidencję wyposażenia (do której wpisują rzeczy stanowiące wyposażenie firmy).[/ramka]