Tak wynika z wyroku WSA w Warszawie z 12 sierpnia 2008 r. (sygn. III SA/Wa 666/08.

Sąd uznał, że art. 6 ustawy o VAT ograniczył wyłączenie z opodatkowania w porównaniu z prawem wspólnotowym. Z tego przepisu wynika bowiem, że ustawy nie stosuje się do zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Zdaniem sądu przy wykładni trzeba jednak uwzględnić art. 19 dyrektywy w sprawie VAT i orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. To oznacza, że przepis ten obejmuje także wydzielony funkcjonalnie i przedmiotowo zespół składników majątku tworzących przedsiębiorstwo.

Z wnioskiem o interpretację wystąpiła firma Kulczyk Tradex sp. z o.o. Zapytała o konsekwencje w VAT podziału przedsiębiorstwa przez wydzielenie (na podstawie art. 529 kodeksu spółek handlowych). Chodzi o sytuację, gdy część majątku firmy tworząca przedsiębiorstwo zostanie przeniesiona na nową spółkę. W konsekwencji dojdzie do obniżenia kapitału już istniejącej spółki i jego podwyższenia w nowej. Udziały według parytetu ma przejąć dotychczasowy udziałowiec.

Zdaniem wnioskodawcy taka operacja jest neutralna podatkowo. Oznacza to, że spółka nie musi korygować VAT naliczonego przy zakupie wnoszonych towarów i środków trwałych. Według pytającego nie musi on także naliczać VAT należnego od wnoszonego majątku, bo nie jest to ani dostawa towarów, ani świadczenie usług.

Izba Skarbowa w Poznaniu nie zgodziła się z taką wykładnią. Według niej przeniesienie majątku do nowej spółki jest przeniesieniem prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, czyli spełnia definicję dostawy towarów. Jeśli więc przy ich nabyciu podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT, to od przenoszonego majątku trzeba odprowadzić VAT.

Izba Skarbowa podkreśliła, że w tej sprawie nie ma zastosowania art. 6 ustawy o VAT. To dlatego, że przedmiotem czynności nie jest ani przedsiębiorstwo, ani zakład samodzielnie sporządzający bilans. Jednocześnie podkreśliła, że spółka nie będzie musiała korygować VAT odliczonego, bo zakupy związane są z czynnością opodatkowaną. Sprawa trafiła do sądu.

Spór powstał, ponieważ polski ustawodawca w art. 6 ustawy o VAT zawężająco implementował prawo wspólnotowe. Dlatego należy uznać, że za przedsiębiorstwo ustawodawca uznaje także zespół składników je tworzących. Tylko przy takim rozumieniu przepis ten jest zgodny z dyrektywą w sprawie VAT – powiedział Łukasz Kujawiński, doradca podatkowy reprezentujący spółkę.

Sąd zgodził się z tymi argumentami i uchylił interpretację. Podkreślił, że dyrektywa wyłącza z opodatkowania również transakcję dotyczącą zespołu składników majątkowych tworzących przedsiębiorstwo w znaczeniu funkcjonalnym i przedmiotowym. Konieczne jest jedynie, aby nabywca nadal je prowadził.