Tak.
Opłatę zaliczymy do kosztów w momencie poniesienia, którym jest dzień wystawienia faktury (art. 22 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). W przypadku przedsiębiorców prowadzących księgę przychodów i rozchodów metodą uproszczoną (czyli inaczej niż księgi rachunkowe) nie budzi to wątpliwości organów podatkowych.
Przykładowo, jak czytamy w interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 14 maja 2008 r. (ITPB1/415-114/08/AK): „Z analizy stanu faktycznego wynika, że wydatki zalicza pan do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia, bez względu na datę uzyskania przychodu. W konsekwencji – przy tej metodzie ewidencjonowania kosztów – nie ma pan obowiązku stosować się do dyspozycji art. 22 ust. 5c ustawy, z którego wynika, że koszty pośrednie – jeżeli dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego – stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Wydatki związane z uiszczeniem wstępnej opłaty leasingowej winien pan zewidencjonować zatem w kosztach uzyskania przychodów jednorazowo – w dacie ich poniesienia”.
Potwierdziły to też Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 18 kwietnia 2008 r. (ILPB1/415-69/08-4/AG) oraz Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 17 marca 2008 r. (IBPB1/415-351/07/TK/KAN-3153/12/07).
Inaczej jest u przedsiębiorców prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów na takich zasadach jak księgi rachunkowe. Organy podatkowe uważają, że powinni rozliczać opłatę wstępną proporcjonalnie (rozkładać na cały okres umowy leasingu)
. Jak stwierdziła
Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 19 marca 2008 r. (ITPB1/415-11/08/WM)
: „Wstępna opłata leasingowa należy do tzw. kosztów pośrednich, których nie można w sposób bezpośredni przypisać do konkretnego przychodu. Stanowi ona integralną część umowy i opłat z tytułu korzystania z jej przedmiotu. Wprawdzie jest ona na ogół uiszczana jednorazowo, jednak ze względu na to, że jej zapłata jest warunkiem koniecznym do realizacji umowy leasingowej, należy uznać, że dotyczy przychodów nie tylko roku podatkowego, w którym umowa została zawarta, ale całego okresu określonego w umowie, odnosi się więc do pełnego okresu trwania umowy leasingowej”.
Pogląd ten budzi spore wątpliwości (więcej pisaliśmy o tym 21 kwietnia 2008 r. w artykule "Fiskus nie pozwala rozliczać jednorazowo opłaty wstępnej").