[b]W 2001 r. do spółki z o.o. została wniesiona aportem nieruchomość – używany budynek zaadaptowany na biura (przedwojenny, rok budowy 1890), o wartości 357 tys. zł. Działalność spółki polega na wynajmie powierzchni biurowej w tym budynku. Udziałowcy chcą go sprzedać za około 500 tys. zł. Czy sprzedaż ta będzie zwolniona z VAT?[/b]

[b]Tak.[/b] Art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT przewiduje zwolnienie z VAT tzw. towarów używanych, jeśli spełnione są określone w nim warunki. Zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 1 budynki, budowle i ich części uznaje się za używane, jeśli minęło co najmniej pięć lat od końca roku, w którym zakończyła się ich budowa. W wypadku spółki warunek ten bezsprzecznie jest spełniony.

Nie jest też przeszkodą to, że budynek był wynajmowany przez spółkę. Jak wynika z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Kolejnym warunkiem zwolnienia jest to, by sprzedającemu nie przysługiwało w stosunku do nieruchomości prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Ponieważ budynek został wniesiony do spółki aportem – który to aport był zwolniony z VAT – spółka nie miała prawa do odliczenia podatku przy nabyciu nieruchomości (podatek naliczony w ogóle nie wystąpił). Z pytania nie wynika też, by budynek był przez spółkę ulepszany. Dlatego ma ona prawo potraktować tę sprzedaż jako zwolnioną z VAT. Nabywca będzie musiał za to zapłacić 2-proc. podatek od czynności cywilnoprawnych.