Tak uznał dyrektor [b]Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 31 marca 2010 r. (nr ITPP3/443-10/10/JK)[/b]. Powołał się przy tym na art. 89 ust. 5 i 6 ustawy o podatku akcyzowym, zgodnie z którym preferencyjne opodatkowanie oleju uzależnione jest od posiadania przez sprzedawcę oświadczenia nabywcy, w którym potwierdzi on, że olej będzie wykorzystany do celów opałowych.
Tymczasem podatnik (spółka), który wystąpił z wnioskiem o interpretację, zajmujący się sprzedażą ciężkiego oleju opałowego zamierzał uzyskiwać od nabywców pełnomocnictwa dla swoich pracowników do podawania ilości nalanego do cystern wyrobu akcyzowego. Po uzyskaniu takiego pełnomocnictwa pracownik spółki miałby wpisywać ilość oleju po nalaniu, ale przed wyprowadzeniem ze składu podatkowego.
Uznając stanowisko podatnika za nieprawidłowe, dyrektor izby wyjaśnił, że spółka, zamierzając zastosować stawkę właściwą dla oleju opałowego, powinna mieć w chwili sprzedaży całkowicie wypełnione przez nabywcę oleju oświadczenie. Musi ono być kompletne, co oznacza, że ma zawierać wszystkie wymagane elementy, w tym ilość wyrobu (art. 89 ust. 6 ustawy).
Co więcej – jak czytamy w uzasadnieniu interpretacji – aby zastosować obniżoną stawkę akcyzy na olej opałowy, sprzedający musi mieć oświadczenie nabywcy najpóźniej w chwili sprzedaży. Przez sprzedaż zaś należy rozumieć moment zawarcia umowy, a nie fakt rozciągniętej w czasie jej realizacji.
Jednocześnie dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy przypomina, że oświadczenie, jeżeli jest czytelnie podpisane, może być również złożone na wystawianej fakturze, ze wskazaniem rodzaju, typu oraz liczby posiadanych urządzeń grzewczych, a także miejsca (adresu), gdzie znajdują się te urządzenia (art. 89 ust. 7 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=5AE30267AAA7B86C7BA7902866570028?id=296270]ustawy o podatku akcyzowym[/link]).