[b]Nie.[/b] Z ulgi można skorzystać w roku podatkowym, w którym zapłaciliśmy za technologię i wprowadziliśmy ją do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Można też to zrobić rok po wprowadzeniu technologii do ewidencji, jeżeli wtedy dopiero za nią zapłaciliśmy. Tak jest w opisanej sytuacji.

Firma nabyła nową technologię i wprowadziła ją do ewidencji w 2009 r. Zaczęła amortyzację, ale zapłaciła za nią w 2010 r. Dopiero wtedy może skorzystać z odliczenia.

Przypomnijmy, że od dochodu możemy odliczyć połowę wydatków na nabycie nowej technologii. Oprócz tego możemy zaliczyć do kosztów podatkowych wszystkie odpisy amortyzacyjne.

Jeśli podatnik nabył nową technologię, ale ma zbyt niski dochód (albo poniósł stratę), aby wykorzystać ulgę, nie traci jej. Może skorzystać z odliczenia w kolejnych trzech latach podatkowych.

Ustawodawca definiuje nowe technologie jako wiedzę technologiczną w postaci wartości niematerialnych i prawnych, w szczególności wyniki badań i prac rozwojowych. Nowa technologia ma umożliwiać wytwarzanie nowych lub udoskonalonych wyrobów lub usług i nie powinna być stosowana na świecie przez okres dłuższy niż pięć lat.

Ma to potwierdzać opinia niezależnej jednostki naukowej w rozumieniu ustawy o zasadach finansowania nauki (są to m.in. podstawowe jednostki organizacyjne szkół wyższych lub wyższych szkół zawodowych, placówki naukowe Polskiej Akademii Nauk, jednostki badawczo-rozwojowe – prowadzące w sposób ciągły badania naukowe lub prace rozwojowe).

Przez nabycie nowej technologii rozumie się nabycie praw do wiedzy technologicznej w postaci wartości niematerialnych i prawnych, w drodze umowy o ich przeniesienie, oraz korzystanie z tych praw.