[b]– Spółka z o.o. zawarła umowę o współpracy z obywatelem chińskim zamieszkałym w Chinach. Osoba ta nie prowadzi działalności gospodarczej. Przedmiotem umowy jest dostarczanie informacji w zakresie możliwości sprzedaży i zakupów określonych towarów w Chinach, porad, pomocy w zawarciu i realizacji kontraktów, bieżący nadzór nad ich przebiegiem a także opieka nad przedstawicielami spółki w trakcie podróży do Chin (zapewnienie zakwaterowania, środków transportu itp.).

Ponadto do obowiązków tej osoby należą tłumaczenia z języka chińskiego na angielski oraz z angielskiego na chiński w trakcie negocjacji przedstawicieli spółki w Chinach, a także dokumentów. Umowa jest wykonywana w Chinach. Osoba współpracująca otrzymuje miesięczne wynagrodzenie i premie. Czy w Polsce powinien być od tego pobrany zryczałtowany podatek?[/b] – pyta czytelnik.

Mamy tu do czynienia z umową o charakterze podobnym do umowy-zlecenia. Przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy-zlecenia uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej traktowane są jako przychody z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 pkt 8 lit. a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o PIT[/link]).

Na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT od takich przychodów osób fizycznych mających miejsce zamieszkania za granicą należy pobrać zryczałtowany podatek w wysokości 20 proc. Jednak opodatkowanie jest zależne od postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska (art. 29 ust. 2 ustawy o PIT).

[srodtytul]Podatek tylko w Chinach...[/srodtytul]

W tym wypadku należy sięgnąć do postanowień [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=73182]umowy między Polską i Chinami o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobieganiu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (DzU z 1989 r. nr 13, poz. 65).[/link]

Zgodnie z jej art. 3 ust. 2 każde określenie niezdefiniowane w umowie będzie miało takie znaczenie, jakie ma zgodnie z prawem umawiającego się państwa w zakresie podatków, których dotyczy ta umowa. Natomiast jak zauważyliśmy, polska ustawa o PIT przychody z umów-zleceń traktuje jako przychody z działalności wykonywanej osobiście.

Na podstawie z kolei art. 14 ust. 1 tej umowy dochody, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Chinach osiąga z wykonywania wolnego zawodu albo z innej działalności o samodzielnym charakterze, podlegają opodatkowaniu tylko w Chinach.

Wyjątkami od tej zasady są sytuacje, gdy osoba ta dysponuje placówką bądź przebywa w Polsce przez okres lub okresy przekraczające 183 dni w roku kalendarzowym. W takich wypadkach jej dochody mogłyby być opodatkowane w Polsce, jednak tylko w takim zakresie, w jakim mogłyby być przypisane tej placówce bądź działalności wykonywanej w Polsce.

[srodtytul]...ale potrzebny certyfikat[/srodtytul]

Jednak z pytania czytelnika wynika, że działalność tej osoby jest wykonywana w Chinach. Zgodnie zatem z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania jej działalność o samodzielnym charakterze opodatkowana może być tylko w Chinach. W Polsce nie podlega opodatkowaniu.

Warunkiem niepobrania podatku jest jednak udokumentowanie miejsca zamieszkania podatnika (w tym wypadku w Chinach) uzyskanym od niej zaświadczeniem, wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej „certyfikatem rezydencji”. Wynika to z art. 29 ust. 2 ustawy o PIT.

[b]Jeżeli zatem spółka uzyska certyfikat rezydencji od tej osoby, to jako płatnik nie będzie miała obowiązku poboru podatku w Polsce.[/b]

[srodtytul]Obowiązki informacyjne[/srodtytul]

Niemniej będzie na niej ciążył obowiązek sporządzenia i przesłania w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym imiennej informacji IFT-1/IFT-1R o wysokości przychodu osiągniętego przez osoby fizyczne niemające w Polsce miejsca zamieszkania (art. 42 ust. 6 w związku z art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT).

Jednak jeśli chiński współpracownik złoży pisemny wniosek o jej wcześniejsze sporządzenie, spółka będzie obowiązana przesłać tę informację w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku (art. 42 ust. 4 ustawy o PIT).

Informacja w tych terminach powinna być przesłana również do urzędu skarbowego właściwego do opodatkowania osób zagranicznych.

[srodtytul]Gdy zabraknie certyfikatu[/srodtytul]

Jeśli jednak spółka nie uzyska stosownego certyfikatu, to od wypłaconego wynagrodzenia powinna pobrać zryczałtowany podatek według stawki 20 proc.

Powinna go przekazać w terminie do 20 dnia miesiąca następnego na rachunek urzędu skarbowego właściwego dla spółki (art. 42 ust. 1 ustawy o PIT).

Ponadto ciąży na niej obowiązek sporządzenia informacji IFT-1/IFT-1R, o którym była mowa wcześniej, a w terminie do końca stycznia następnego roku podatkowego przesłania rocznej deklaracji PIT-8AR do urzędu skarbowego właściwego według jej siedziby.