Sejm uchwalił zmianę [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=ADA685183A26CCB9ED5F3E4F371729D5?id=176376]ordynacji podatkowej[/link].
Nowelę, która teraz trafi do Senatu, przygotowała Sejmowa Komisja Nadzwyczajna "Przyjazne Państwo" ds. związanych z ograniczaniem biurokracji.
[b]Ustawa wprowadza zmianę do jednego tylko, ale za to bardzo ważnego – zdaniem autorów propozycji – przepisu ordynacji.[/b] Chodzi mianowicie o art. 227 § 2 tej ustawy. Zgodnie z nim urzędy skarbowe i urzędy kontroli skarbowej, przekazując odwołanie podatnika od wydanej przez nie decyzji organowi odwoławczemu (zawsze jest nim dyrektor właściwej izby skarbowej), muszą ustosunkować się do stawianych w odwołaniu zarzutów.
Posłowie uznali jednak, że obowiązujące przepisy nie dają podatnikowi gwarancji, że w toku postępowania prowadzonego przez organy podatkowe lub organy kontroli skarbowej, będzie otrzymywał aktualną informację o bieżącej ocenie prawnej sprawy. Dziś organy często odmawiają informacji, odsyłając do decyzji, która zostanie wydana.
Dlatego posłowie postanowili uzupełnić wspomniany przepis art. 227 § 2 ordynacji o obowiązek poinformowania strony o sposobie ustosunkowania się do stawianych w odwołaniu zarzutów.
W ocenie komisji "Przyjazne Państwo" zmiana prawa ma poprawić komunikację między organem prowadzącym postępowanie podatkowe a jego stroną. Posłowie są ponadto przekonani, że zapewni też realizację zasady czynnego udziału strony w postępowaniu, prawdy obiektywnej oraz prowadzenia postępowania podatkowego w sposób budzący zaufanie do organów.
Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 30 dni od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.