Reklama
Rozwiń

JPK - dane trzeba udostępnić na wezwanie organów skarbowych

Od 1 lipca 2018 r. wszyscy podatnicy prowadzący księgowość przy użyciu oprogramowania komputerowego muszą w takiej właśnie formie, w ciągu trzech dni, przekazywać firmowe ewidencje, których zażąda od nich organ kontrolny.

Publikacja: 04.07.2018 06:40

JPK - dane trzeba udostępnić na wezwanie organów skarbowych

Foto: 123RF

Jednolity plik kontrolny (JPK) to zbiór informacji dotyczących operacji gospodarczych, realizowanych przez przedsiębiorstwo w określonym czasie, pobieranych bezpośrednio z jego systemów finansowo-księgowych i udostępnianych organom podatkowym wyłącznie w wersji elektronicznej (za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznym nośniku danych, np. na płycie CD/DVD, pendrive, czy karcie pamięci), według ujednoliconej struktury logicznej, tj. zgodnie z ustalonym, elektronicznym standardem (schemat xml). Celem takiego rozwiązania, opartego na międzynarodowym formacie rekomendowanym przez OECD (SAFT – Standard Audit File for Taxes), jest automatyczne, przy użyciu odpowiednich algorytmów informatycznych, wyodrębnianie i przetwarzanie niezbędnych danych podatkowo-księgowych, generowanych przez podatnika, względnie jego kontrahentów, w toku prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Sposób przesyłania ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz wymagania techniczne dla informatycznych nośników danych, na których księgi mogą być zapisane i przekazywane, określa rozporządzenie Ministra Finansów z 24 czerwca 2016 r. w sprawie sposobu przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej ksiąg podatkowych oraz wymagań technicznych dla informatycznych nośników danych, na których te księgi mogą być zapisane i przekazywane (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 768).

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?
Podatki
Fiskus przyłapał doradcę podatkowego na rozliczaniu w koszty wydatków na drogie ubrania, meble i wycieczki
Podatki
Ważne zmiany w kontroli podatników. Cały Sejm za