Aktualizacja: 04.07.2018 06:40 Publikacja: 04.07.2018 06:40
Foto: 123RF
Jednolity plik kontrolny (JPK) to zbiór informacji dotyczących operacji gospodarczych, realizowanych przez przedsiębiorstwo w określonym czasie, pobieranych bezpośrednio z jego systemów finansowo-księgowych i udostępnianych organom podatkowym wyłącznie w wersji elektronicznej (za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznym nośniku danych, np. na płycie CD/DVD, pendrive, czy karcie pamięci), według ujednoliconej struktury logicznej, tj. zgodnie z ustalonym, elektronicznym standardem (schemat xml). Celem takiego rozwiązania, opartego na międzynarodowym formacie rekomendowanym przez OECD (SAFT – Standard Audit File for Taxes), jest automatyczne, przy użyciu odpowiednich algorytmów informatycznych, wyodrębnianie i przetwarzanie niezbędnych danych podatkowo-księgowych, generowanych przez podatnika, względnie jego kontrahentów, w toku prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Sposób przesyłania ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz wymagania techniczne dla informatycznych nośników danych, na których księgi mogą być zapisane i przekazywane, określa rozporządzenie Ministra Finansów z 24 czerwca 2016 r. w sprawie sposobu przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej ksiąg podatkowych oraz wymagań technicznych dla informatycznych nośników danych, na których te księgi mogą być zapisane i przekazywane (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 768).
Przedsiębiorca będzie mógł złożyć pierwotną deklarację po rozpoczęciu oraz zakończeniu kontroli celno-skarbowej....
Przedsiębiorca będzie musiał płacić VAT dopiero po przekroczeniu 240 tys. zł rocznej sprzedaży. Tak wynika z pro...
Skarbówka może ściągać zaległy podatek spółki od członka jej zarządu. Ale powinien mieć możliwość zwolnienia z o...
Nie można instrumentalnie traktować przepisów o pomocy publicznej, by tylko odmówić zwolnienia z podatku. Taki j...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Po zmianach w składce zdrowotnej w 2026 r. przedsiębiorcy będą musieli na nowo przeliczyć, co się im bardziej op...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas