Aktualizacja: 24.08.2021 07:43 Publikacja: 24.08.2021 07:43
Foto: Adobe Stock
Szeroka dostępność ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych od 2021 r. sprawiła, że coraz więcej przedsiębiorców wybiera tę formę. Wielu z nich ma jednak problem z wyborem właściwej stawki i pyta o nią fiskusa.
Z takim pytaniem wystąpiła też podatniczka prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą w postaci produkcji kosmetyków kolorowych. Od 1 stycznia 2021 r. rozlicza się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, nie ma jednak pewności, czy płaci odpowiednią stawkę. Część kosmetyków kupuje od podwykonawcy jako jego gotowy wyrób, a następnie w stanie nieprzetworzonym sprzedaje ostatecznemu odbiorcy, narzucając swoją marżę. W odróżnieniu od „zwykłej" działalności handlowej, podwykonawca sprzedaje wnioskodawczyni swój wyrób wykonany dokładnie na zamówienie odbiorcy.
Prowadząca własną działalność zawodniczka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na odpowiednią dietę, wsparcie psychologa oraz sportowe stroje. Skarbówka się na to zgadza. Wyrzuca natomiast z kosztów wydatki na ładny wygląd.
Już w najbliższą sobotę 15 lutego startuje akcja rocznych rozliczeń PIT. Dla przedsiębiorców w usłudze Twój e-PIT będą czekać częściowo uzupełnione formularze PIT-36, PIT-36L, PIT-28.
Przedsiębiorca może rozliczyć stratę z działalności z zeszłego roku już przy obliczaniu pierwszej miesięcznej bądź kwartalnej zaliczki na PIT. Nawet jeśli nie złożył jeszcze rocznego zeznania. Fiskus się na to zgadza.
Raportowanie schematów podatkowych powinno być zniesione przede wszystkim tam, gdzie ten obowiązek dubluje inne obowiązki sprawozdawcze – twierdzą eksperci.
Wzrośnie limit zwolnienia z VAT, zmniejszą się biurokratyczne obowiązki, fiskusowi nie będzie już tak łatwo wstrzymać przedawnienia podatku. Zmiany są dobre, ale większość to odgrzewane kotlety – komentują eksperci.
Ostatnie interpretacje ogólne Ministerstwa Finansów w sprawie podatku u źródła dotyczą przesłanek zastosowania zwolnienia przy wypłacie dywidend i innych zysków z udziałów osób prawnych, a także odsetek i należności licencyjnych.
Przedsiębiorca zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatki na wyżywienie, leczenie i wyposażenie psów, które pilnują jego firmy.
Coraz mniejsza dostępność projektów i ogólna niepewność na rynku, ale także niejasne zasady opodatkowania nie ułatwiają życia specjalistom z branży IT.
Organy podatkowe coraz bardziej restrykcyjnie podchodzą do stosowania 8,5-proc. stawki ryczałtu w przypadku działalności związanych z branżą IT, mimo iż przepisy w tym zakresie pozostały bez zmian.
20 lutego jest ważną datą dla przedsiębiorców, którzy chcieliby wybrać lub zmienić formę opodatkowania dochodu. Dotyczy ona nie tylko wyboru opodatkowania pomiędzy zasadami ogólnymi (skala podatkowa), podatkiem liniowym czy ryczałtem ewidencjonowanym, ale także pomiędzy memoriałową albo kasową metodą rozpoznawania przychodu.
Jeśli przedsiębiorca buduje centrum logistyczne musi zainwestować w dobry dojazd. Fiskus to rozumie i zgadza się na zaliczenie wydatków na przebudowę drogi do kosztów uzyskania przychodów.
Przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtem zapłacą w 2025 r. wyższe składki zdrowotne. Także ci, którzy mają najniższe przychody. Obniżka składki minimalnej ryczałtowców bowiem nie dotyczy.
Gminy pobierają opłaty za udostępnianie pasa drogi wewnętrznej na podstawie umowy. Czy stanowią one zapłatę za świadczenie usług i podlegają opodatkowaniu VAT? W interpretacjach indywidualnych zdarzają się rozbieżności.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas