Reklama
Rozwiń

Ulga IP Box: sądy administracyjne wspierają programistów

Wnioskodawca powinien uważać na to, co odpowiada organom na ich żądanie o uzupełnienie wniosku o interpretację. Bezpieczniejsze będzie dla niego umiejętne pozostawienie skarbówce oceny zakresu prowadzonej przez niego działalności.

Publikacja: 05.09.2021 14:31

Ulga IP Box: sądy administracyjne wspierają programistów

Foto: Adobe Stock

Programista we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej zadaje dyrektorowi Krajowej Informacji Skarbowej pytanie, czy prowadzona przez niego działalność spełnia przesłanki działalności badawczo-rozwojowej (B+R), określonej ustawowo, a niezbędnej do przyznania mu prawa do ulgi IP Box. W odpowiedzi programista dostaje wezwanie do uzupełnienia braków formalnych, w ramach którego organ podatkowy zadaje programiście to samo pytanie, tj. czy prowadzi on działalność B+R.

Czy to gra w „kto odpowie pierwszy – ten przegrywa"? Brzmi to kuriozalnie, ale – tak. Można w dużym skrócie powiedzieć, że z taką „grą" mamy nierzadko do czynienia w ramach procedury wydawania interpretacji indywidualnych w sprawach ulgi IP Box. W sytuacji, gdy programista - wnioskodawca potwierdza wprost w ramach opisywanego organowi stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, że prowadzi działalność B+R interpretacja indywidualna automatycznie nie zapewnia mu bezpieczeństwa. Organ bowiem jest już wtedy związany opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku i nie będzie już w odniesieniu do tego wniosku oceniał, czy wnioskodawca rzeczywiście prowadzi ustawową działalność B+R.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?