Opodatkowanie pracy zdalnej: są interpretacje, nie ma przepisów

Fiskus zgadza się, że ekwiwalent za pracę w domu nie jest przychodem pracownika. Pracodawcy czekają jednak na ustawę, która ureguluje te kwestie.

Aktualizacja: 23.11.2021 10:17 Publikacja: 23.11.2021 07:31

Opodatkowanie pracy zdalnej: są interpretacje, nie ma przepisów

Foto: Źródło: Adobe Stock

Mimo iż w czasie pandemii praca zdalna stała się powszechnym zjawiskiem w wielu branżach, przedsiębiorcy nadal czekają na uchwalenie przepisów określających ich prawa i obowiązki. Od prawie dwóch lat wielu pracodawców udostępnia załodze sprzęt komputerowy, a także wypłaca ekwiwalenty za większe zużycie energii elektrycznej i opłaty za internet. Brakuje jednak jasnych zasad rozliczania tego typu rekompensat.

– Podstawą rozliczenia takich ekwiwalentów są obecnie interpretacje organów podatkowych oraz komunikaty Ministerstwa Finansów. Skarbówka potwierdza, że nie stanowią one przychodu pracowników. Pozytywne interpretacje to jednak rozwiązanie tymczasowe. Szkoda, że wciąż nie zakończyły się prace nad zmianą kodeksu pracy, które miały kompleksowo uregulować kwestię pracy zdalnej – mówi Grzegorz Grochowina, szef zespołu zarządzania wiedzą w dziale doradztwa podatkowego w KPMG w Polsce.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm