Aktualizacja: 16.01.2022 18:52 Publikacja: 16.01.2022 18:52
Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami w ramach programu Polski Ład
Foto: PAP/Darek Delmanowicz
Stowarzyszenie Księgowych w Polsce – najstarsza i najliczniejsza organizacja zrzeszająca przedstawicieli środowiska zawodowego związanego z rachunkowością i finansami – zwróciło się do premiera Mateusza Morawieckiego o przesunięcie o rok wejścia w życie podatkowo-składkowej części tzw. Polskiego Ładu.
Takie rozwiązanie zdaniem księgowych umożliwi przygotowanie kompleksowej korekty tych regulacji i przeprowadzenie konsultacji społecznych. Stowarzyszenie przypomniało, że zgłosiło wiele uwag do projektu wprowadzającego Polski Ład. Zwróciło też uwagę, że zmiany podatkowe są fundamentalne, wpływają na obciążenia fiskalne większości podatników, a pośpiech wywołał wiele wątpliwości. To z kolei spowodowało chaos utrudniający pracę księgowych, którzy pod presją czasu i w niestabilnych warunkach muszą stosować rozwiązania, których poprawności nie są pewni.
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
W uchwalonej przez Sejm noweli do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych na nowo zdefiniowano budowle.
Ministerstwo Finansów poinformowało o odroczeniu obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami do końca marca 2025 r. Docelowo obowiązek ten ma zostać zniesiony.
Automatyzacja rozliczeń podatkowych jest wymuszona prawem, ale może przynieść też korzyści dla samych podatników.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
To już pewne - globalny podatek wyrównawczy będzie obowiązywał od 2025 roku.
Obliczenie podatku wyrównawczego wymaga podjęcia kilku działań. Trzeba ustalić księgowy dochód (stratę) netto, na tej podstawie skalkulować kwalifikowany dochód (stratę) netto, następnie obliczyć kwalifikowany dochód i wyliczyć podatek.
Firma audytorska oraz badana jednostka mają ten sam cel – sporządzenie sprawozdania finansowego zgodnego z przepisami i wydanie sprawozdania z badania zawierającego opinię bez zastrzeżeń. Zgodna współpraca pozwoli ten cel osiągnąć.
Głównym efektem i chyba celem głębokiej reformy finansowania samorządów jest po prostu uznanie i wzmocnienie roli samorządów w Polsce. To dobra odmiana po ośmiu latach rządu PiS.
Barry Melancon CPA, CGMA jest CEO AICPA & CIMA, które wspólnie tworzą Association of International Certified Professional Accountants, oraz najdłużej urzędującym CEO w historii American Institute of CPAs (AICPA). Niedawno otrzymał inauguracyjną nagrodę magazynu Forbes w uznaniu jego zasług w dziedzinie rozwoju rachunkowości. Teraz, na krótko przed przejściem na emeryturę, „Rzeczpospolita” rozmawia z nim o ewolucji profesji księgowej i dlaczego „naiwnością” jest twierdzenie, że sztuczna inteligencja nie wpłynie na rynek pracy.
Gdy dany składnik aktywów utracił całkowicie lub częściowo zdolność do przynoszenia jednostce korzyści ekonomicznych, konieczne jest dokonanie odpisu aktualizującego, obniżającego na dzień bilansowy jego wartość bilansową.
Przed sporządzeniem sprawozdania finansowego kierownik jednostki ocenia jej zdolność do kontynuacji działalności przez co najmniej 12 miesięcy, czyli rozważa czy aktywa i pasywa wykazywane w księgach umożliwiają uzyskanie korzyści ekonomicznych.
Listopad jest jedynym tegorocznym miesiącem, w którym będzie można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek. Wnioski składane w grudniu będą dotyczyć już zwolnienia na kolejny rok, czyli za styczeń 2025 r.
Wielkie reformy w finansach publicznych, a taką właśnie wprowadza rząd, zwykle mają swoich wygranych i przegranych. To mieszkańcy miast i gmin będą musieli pilnie patrzeć, czy ich lokalny budżet nie ucierpiał.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas