Środki wypłacone w ramach rękojmi za mieszkanie bez PIT

Gdy poprzedni właściciel mieszkania miał obowiązek usunięcia usterek zgłoszonych przez osobę, która kupiła lokal i w związku z tym przekazał mu rekompensatę na pokrycie kosztów remontu, to kwota ta nie jest przychodem nabywcy.

Publikacja: 09.04.2018 05:40

Środki wypłacone w ramach rękojmi za mieszkanie bez PIT

Foto: Adobe Stock

Na początku 2017 r. kupiłam od spółki Y mieszkanie na użytek prywatny (nie prowadzę działalności gospodarczej). Spółka Y prowadzi natomiast działalność polegającą m.in. na zakupie mieszkań na rynku wtórnym i następnie ich sprzedaży po przeprowadzonym remoncie. Zgodnie z umową przedwstępną i aktem notarialnym podpisanym ze spółką Y, przed zakupem przeze mnie mieszkania był w nim przeprowadzony generalny remont, który obejmował m.in. wymianę całej instalacji hydraulicznej. Niestety, na początku 2018 r. okazało się, że mieszkanie ma wady techniczne, tj. instalacja ta jest wadliwa. Wezwałam spółkę Y do ich usunięcia, ale spółka tego nie zrobiła. Dlatego sama poniosłam wydatki na remont instalacji hydraulicznej i w konsekwencji wystąpiłam do spółki Y o zwrot kosztów naprawy w ramach rękojmi. Spółka uznała w pełni zasadność roszczenia i 27 lutego 2018 r. została podpisana ugoda, na mocy której otrzymałam rekompensatę pokrywającą koszty naprawy wadliwej instalacji hydraulicznej w wysokości 7 200 zł. Kwota ta została przelana na moje konto w marcu 2018 r. W jaki sposób powinnam rozliczyć przychody z ugody? Czy od spółki Y wypłacającej środki pieniężne na podstawie podpisanej ugody powinnam otrzymać jakiś dokument, np. PIT-8C? – pyta czytelniczka.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama