Leasing finansowy - jak go rozliczyć podatkowo i bilansowo

Do przychodów finansującego i odpowiednio do kosztów w CIT lub PIT korzystającego zalicza się opłaty wynikające z umowy, w części przekraczającej spłatę wartości początkowej aktywów będących jej przedmiotem.

Publikacja: 04.04.2018 06:00

Leasing finansowy - jak go rozliczyć podatkowo i bilansowo

Foto: Fotolia.com

Leasing finansowy może mieć charakter leasingu pośredniego lub bezpośredniego. W pierwszym przypadku, finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz (ruchomość lub nieruchomość) od oznaczonego sprzedawcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać ją korzystającemu do używania lub używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony. Korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego (art. 7091 k.c.). W drugim natomiast przypadku, finansujący zobowiązuje się oddać rzecz będącą jego własnością do używania lub do używania i pobierania pożytków korzystającemu, a ten zobowiązuje się zapłacić właścicielowi rzeczy w umówionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej wartości rzeczy w chwili zawarcia tej umowy (art. 70918 k.c.). Opłaty leasingowe uiszczane przez korzystającego na rzecz finansującego obejmują: opłatę manipulacyjną za zawarcie umowy, opłatę inicjalną (wstępną), służącą pokryciu określonej części wartości przedmiotu leasingu, opłaty podstawowe uiszczane w okresie trwania leasingu za prawo do używania lub używania i pobierania pożytków z jego przedmiotu oraz opłatę końcową, będącą ceną, za jaką korzystający nabywa przedmiot umowy leasingowej, po jej zakończeniu. Korzystającego mogą również obciążać kaucje gwarancyjne (rozliczane na poczet opłat leasingowych lub podlegające zwrotowi).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
TSUE: zwolnienie podatkowe dla kolejowych gruntów to nie pomoc publiczna
Podatki
Po reformie składki zdrowotnej część firm może zmienić formę opodatkowania
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne