Aktualizacja: 04.04.2018 06:00 Publikacja: 04.04.2018 06:00
Foto: Fotolia.com
Leasing finansowy może mieć charakter leasingu pośredniego lub bezpośredniego. W pierwszym przypadku, finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz (ruchomość lub nieruchomość) od oznaczonego sprzedawcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać ją korzystającemu do używania lub używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony. Korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego (art. 7091 k.c.). W drugim natomiast przypadku, finansujący zobowiązuje się oddać rzecz będącą jego własnością do używania lub do używania i pobierania pożytków korzystającemu, a ten zobowiązuje się zapłacić właścicielowi rzeczy w umówionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej wartości rzeczy w chwili zawarcia tej umowy (art. 70918 k.c.). Opłaty leasingowe uiszczane przez korzystającego na rzecz finansującego obejmują: opłatę manipulacyjną za zawarcie umowy, opłatę inicjalną (wstępną), służącą pokryciu określonej części wartości przedmiotu leasingu, opłaty podstawowe uiszczane w okresie trwania leasingu za prawo do używania lub używania i pobierania pożytków z jego przedmiotu oraz opłatę końcową, będącą ceną, za jaką korzystający nabywa przedmiot umowy leasingowej, po jej zakończeniu. Korzystającego mogą również obciążać kaucje gwarancyjne (rozliczane na poczet opłat leasingowych lub podlegające zwrotowi).
Nie można instrumentalnie traktować przepisów o pomocy publicznej, by tylko odmówić zwolnienia z podatku. Taki j...
Po zmianach w składce zdrowotnej w 2026 r. przedsiębiorcy będą musieli na nowo przeliczyć, co się im bardziej op...
Pomysł „egzekucji fakturowej” może zredukować liczbę sporów o niezapłacone należności. Eksperci uważają, że nale...
Urzędy skarbowe dostały raporty o internetowych transakcjach, prawie 300 tys. sprzedających w sieci może znaleźć...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatków na wyżywienie, leczenie i wyposażenie psa pi...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas