Aktualizacja: 21.03.2018 04:40 Publikacja: 21.03.2018 04:40
Foto: Fotolia.com
- Jesteśmy spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. W swojej podstawowej działalności prowadzimy prace badawcze oraz rozwojowe. Za poprzedni rok obrotowy osiągnęliśmy zysk netto w wysokości 5 mln złotych. Czy w związku z prowadzonymi badaniami nad innowacyjnymi produktami spółka ma jakieś obowiązki bądź ograniczenia związane z podziałem wyniku? – pyta czytelnik.
Każdy wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zgodnie z umową spółki, ma prawo do udziału w zysku wynikającym ze sprawozdania finansowego za dany rok obrotowy, który jest przeznaczony do podziału zgodnie z uchwałą zgromadzenia wspólników. Kwota zysku, jaka jest przeznaczona do podziału, nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy oraz niepodzielonych zysków z lat ubiegłych. Kwotę podziału wyniku należy pomniejszyć o niepokryte straty oraz o kwoty, które zgodnie z umową spółki powinny zostać przeznaczone na kapitał zapasowy lub rezerwowy. Spółka (jeśli zapis w umowie spółki to przewiduje) może wypłacić zaliczkę na poczet przewidywanej dywidendy, oczywiście w sytuacji gdy zatwierdzone sprawozdanie finansowe za poprzedni rok obrotowy wykazuje zysk, a spółka posiada środki wystarczające na wypłatę.
Zadośćuczynienie wypłacone pracownikowi na podstawie ugody sądowej za wypadek przy pracy może być kosztem podatkowym pracodawcy.
Leasing zwrotny ruchomości to dwie osobne transakcje. Zbycie przez korzystającego na rzecz finansującego takiej ruchomości podlega opodatkowaniu VAT jako odpłatna dostawa towarów.
Umowa z fiskusem rozwiewająca nieporozumienia co do faktów, roczny limit czasu kontroli skarbowej a także możliwość zmiany formy opodatkowania małych firm w trakcie roku – to kolejne podatkowe propozycje zespołu Rafała Brzoski.
Zanim zmienią się przepisy, jest interpretacja: doradca podatkowy i rzecznik patentowy nie muszą donosić na swoich klientów władzom skarbowym.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na owoce i warzywa dla zatrudnionych w ciężkich warunkach kobiet. Fiskus to potwierdził w interpretacji.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Przedsiębiorcy figurujący w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) będą zobowiązani do posiadania adresu do e-Doręczeń elektronicznych, wpisanego do Bazy Adresów Elektronicznych (BAE).
Członkowie władz spółki, która kwalifikuje się do upadłości, mogą odpowiadać odszkodowawczo, nawet jeśli nie można ich obciążyć rygorami prawa upadłościowego za niezgłoszenie upadłości.
Najwyższa Izba Kontroli w kolejnych raportach ujawnia nieprawidłowości, do których zaskakująco często dochodzi w spółkach komunalnych.
Do uwolnienia się od podatkowego długu spółki nie wystarczy wskazanie jakiegokolwiek jej mienia. Ma to być realny majątek, pozwalający na skuteczną egzekucję w znacznej części.
Podmiot zobowiązany do udostępniania informacji publicznej powinien posiadać BIP. Brakuje jednak mechanizmów umożliwiających skuteczną kontrolę przestrzegania prawa.
Zwyczajne zgromadzenie wspólników to najważniejsze wydarzenie zamykające rok obrotowy spółki komunalnej. Jak je prawidłowo przygotować i zwołać?
Spółki komunalne dostarczają usługi zaspokajające podstawowe potrzeby wspólnoty. Wyjątkowo mogą prowadzić działalność gospodarczą wykraczającą poza zadania o charakterze użyteczności publicznej.
Warto zadbać o to, aby absolutorium pełniło funkcję realnej oceny merytorycznej, i zapobiegać skrajnym przypadkom wykorzystywania braku skwitowania jako instrumentu o charakterze politycznym.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas