Jaka dywidenda w innowacyjnej firmie

Spółka wykazująca w aktywach prace rozwojowe nie w pełni zamortyzowane, której kapitał zapasowy i rezerwowy dostępne do podziału oraz zyski z lat ubiegłych są zbyt niskie, nie przeznaczy wyniku dla wspólników.

Publikacja: 21.03.2018 04:40

Jaka dywidenda w innowacyjnej firmie

Foto: Fotolia.com

- Jesteśmy spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. W swojej podstawowej działalności prowadzimy prace badawcze oraz rozwojowe. Za poprzedni rok obrotowy osiągnęliśmy zysk netto w wysokości 5 mln złotych. Czy w związku z prowadzonymi badaniami nad innowacyjnymi produktami spółka ma jakieś obowiązki bądź ograniczenia związane z podziałem wyniku? – pyta czytelnik.

Każdy wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zgodnie z umową spółki, ma prawo do udziału w zysku wynikającym ze sprawozdania finansowego za dany rok obrotowy, który jest przeznaczony do podziału zgodnie z uchwałą zgromadzenia wspólników. Kwota zysku, jaka jest przeznaczona do podziału, nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy oraz niepodzielonych zysków z lat ubiegłych. Kwotę podziału wyniku należy pomniejszyć o niepokryte straty oraz o kwoty, które zgodnie z umową spółki powinny zostać przeznaczone na kapitał zapasowy lub rezerwowy. Spółka (jeśli zapis w umowie spółki to przewiduje) może wypłacić zaliczkę na poczet przewidywanej dywidendy, oczywiście w sytuacji gdy zatwierdzone sprawozdanie finansowe za poprzedni rok obrotowy wykazuje zysk, a spółka posiada środki wystarczające na wypłatę.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Jak uniknąć skutków amerykańskich i unijnych ceł? Eksperci radzą
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Podatki
Wykorzystujesz salon, kuchnię i toaletę w działalności? Rozlicz je w kosztach
Podatki
Ważny obowiązek spółek nieruchomościowych. Co muszą zrobić do 31 marca
Podatki
Papierowa księga przychodów i rozchodów odchodzi do lamusa. Jest projekt
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Podatki
Skarbówka przypomina spółkom o ważnym obowiązku. Termin mija w poniedziałek
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?