CEPiK: jak nie płacić za problemy techniczne organu

Obsługa Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców od jakiegoś czasu wiąże się z trudnościami, które mogą być dotkliwe dla kieszeni przedsiębiorców zobowiązanych do uiszczania podatku od środków transportowych.

Publikacja: 19.02.2018 05:20

CEPiK: jak nie płacić za problemy techniczne organu

Foto: 123RF

- Miałem czasowo wyrejestrowaną naczepę na 24 miesiące do 31 stycznia 2018 r. i chciałem przedłużyć wyrejestrowanie na kolejne 24 miesiące. Wydział komunikacji nie może tego zrobić w związku ze zmianami CEPIK 2 i nie przyjął wniosku. Co z podatkiem od środków transportowych? – pyta czytelnik.

Obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych powstaje m.in. od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został dopuszczony ponownie do ruchu po upływie okresu, na jaki została wydana decyzja organu rejestrującego o czasowym wycofaniu tego pojazdu z ruchu. Niestety w opisanym przypadku obowiązek podatkowy powstał od lutego, a więc naczepę należało uwzględnić w deklaracji rocznej składanej do 15 lutego 2018 r.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Podatki
Firma nie będzie musiała publikować strategii. Sprzątanie pozostałości Polskiego Ładu
Podatki
Więcej uprawnień dla kontrolowanych firm. Złożą deklarację i częściową korektę
Podatki
Limit zwolnienia z VAT będzie wyższy w 2026 r. To element deregulacji
Podatki
Wyrok TSUE: prezes musi mieć szansę na uwolnienie się od podatku spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku