W rozliczeniach VAT uwzględnia się każdy kontrakt oddzielnie

Wynagrodzeniem spółki jest różnica między dodatnimi i ujemnymi strumieniami przepływów finansowych w odniesieniu do poszczególnych kontraktów na instrumentach pochodnych. Z każdym kontrahentem – czy to klientem, czy instytucją finansową – zawierana jest odrębna umowa. W związku z tym nie ma podstawy, aby łączyć transakcje z różnymi podmiotami na potrzeby rozliczeń z tytułu VAT wbrew jednoznacznej treści art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Publikacja: 15.01.2018 05:10

W rozliczeniach VAT uwzględnia się każdy kontrakt oddzielnie

Foto: 123RF

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 4 października 2017 r. (I FSK 2094/15).

Skarżący złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Opisał, że wykonuje działalność maklerską, występując jako strona transakcji na instrumentach pochodnych (notowanych na rynku regulowanym oraz zawieranych poza obrotem zorganizowanym). Powstała wątpliwość czy w odniesieniu do transakcji, których przedmiotem są instrumenty pochodne, podstawą opodatkowania VAT jest łączny wynik na transakcjach zrealizowanych w danym okresie rozliczeniowym. Zdaniem wnioskodawcy, w odniesieniu do transakcji dotyczących instrumentów pochodnych, za wynagrodzenie należy uznać wynik zrealizowany z tytułu transakcji w danym okresie rozliczeniowym. Wynik na poszczególnych transakcjach powinien być rozumiany jako różnica między dodatnimi i ujemnymi strumieniami przepływów finansowych, w odniesieniu do poszczególnych typów instrumentów pochodnych.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama