W rozliczeniach VAT uwzględnia się każdy kontrakt oddzielnie

Wynagrodzeniem spółki jest różnica między dodatnimi i ujemnymi strumieniami przepływów finansowych w odniesieniu do poszczególnych kontraktów na instrumentach pochodnych. Z każdym kontrahentem – czy to klientem, czy instytucją finansową – zawierana jest odrębna umowa. W związku z tym nie ma podstawy, aby łączyć transakcje z różnymi podmiotami na potrzeby rozliczeń z tytułu VAT wbrew jednoznacznej treści art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Publikacja: 15.01.2018 05:10

W rozliczeniach VAT uwzględnia się każdy kontrakt oddzielnie

Foto: 123RF

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 4 października 2017 r. (I FSK 2094/15).

Skarżący złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Opisał, że wykonuje działalność maklerską, występując jako strona transakcji na instrumentach pochodnych (notowanych na rynku regulowanym oraz zawieranych poza obrotem zorganizowanym). Powstała wątpliwość czy w odniesieniu do transakcji, których przedmiotem są instrumenty pochodne, podstawą opodatkowania VAT jest łączny wynik na transakcjach zrealizowanych w danym okresie rozliczeniowym. Zdaniem wnioskodawcy, w odniesieniu do transakcji dotyczących instrumentów pochodnych, za wynagrodzenie należy uznać wynik zrealizowany z tytułu transakcji w danym okresie rozliczeniowym. Wynik na poszczególnych transakcjach powinien być rozumiany jako różnica między dodatnimi i ujemnymi strumieniami przepływów finansowych, w odniesieniu do poszczególnych typów instrumentów pochodnych.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Rewolucja w podatku od nieruchomości 2025. Wyjaśniamy zmiany
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Podatki
Jak rozliczyć premię za polecenie kandydata do pracy? Nowe stanowisko fiskusa
Podatki
Sąd pyta Trybunał w Luksemburgu o PCC od przekształcenia spółki komandytowej w jawną
Podatki
Podatki 2025. Te zmiany w przepisach podatkowych trzeba znać
Podatki
Donald Trump straszy cłami. W obliczu wojny celnej warto się przyjrzeć, czym handlujemy