Aktualizacja: 24.08.2017 06:10 Publikacja: 24.08.2017 06:10
1 zdjęcie
ZobaczFoto: Rzeczpospolita
- Prowadzę działalność gospodarczą, którą chcę zlikwidować i sprzedać innemu podmiotowi. Aby uniknąć w przyszłości niepotrzebnych problemów z urzędem skarbowym chcę wystąpić o wydanie zaświadczenia o wysokości ewentualnych zaległości podatkowych. Co taki wniosek powinien zawierać? Czy aby go uzyskać trzeba spełnić jakieś dodatkowe warunki? – pyta czytelnik.
Przepisy prawa podatkowego (art. 112 § 1 ordynacji podatkowej, dalej: o.p.) określają, że to nabywca przedsiębiorstwa (lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa) odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem za powstałe do dnia nabycia zaległości podatkowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wyjątek dotyczy sytuacji, gdy przy zachowaniu należytej staranności nie mógł on wiedzieć o tych zaległościach. Celem przewidzianej w art. 112 o.p. instytucji odpowiedzialności osoby trzeciej – nabywcy majątku podatnika za zobowiązania jest zabezpieczenie należności Skarbu Państwa, gdy podatnik (płatnik) okaże się niewypłacalny na skutek zbycia majątku (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 9 stycznia 2013 r., III AUa 1037/12).
Przedsiębiorca będzie mógł złożyć pierwotną deklarację po rozpoczęciu oraz zakończeniu kontroli celno-skarbowej....
Przedsiębiorca będzie musiał płacić VAT dopiero po przekroczeniu 240 tys. zł rocznej sprzedaży. Tak wynika z pro...
Skarbówka może ściągać zaległy podatek spółki od członka jej zarządu. Ale powinien mieć możliwość zwolnienia z o...
Nie można instrumentalnie traktować przepisów o pomocy publicznej, by tylko odmówić zwolnienia z podatku. Taki j...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Po zmianach w składce zdrowotnej w 2026 r. przedsiębiorcy będą musieli na nowo przeliczyć, co się im bardziej op...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas