Reklama
Rozwiń

Odsprzedaż usług hotelowych z prawem do odliczenia VAT

Spółce prowadzącej hotel przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w stosunku do usług noclegowych i gastronomicznych nabywanych od innych podmiotów pomimo uchylenia przepisu, który na to zezwalał. Nowelizacja ta naruszyła bowiem klauzulę stand still wynikającą z dyrektywy 112.

Publikacja: 10.07.2017 05:50

Odsprzedaż usług hotelowych z prawem do odliczenia VAT

Foto: 123RF

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 23 marca 2017 r. (III SA/Wa 843/16).

Spółka świadczy usługi hotelarskie, w tym usługi noclegowe i gastronomiczne w ramach sieci hoteli. W związku z rezerwacją pokoi oraz innych usług hotelowych może mieć miejsce tzw. overbooking, czyli zarezerwowanie większej liczby miejsc dla gości niż jest dostępnych w danym hotelu. Overbooking skutkuje sytuacją, w której gość robi rezerwację w hotelu prowadzonym przez spółkę, ale z powodu braku miejsc nocuje w innym hotelu, choć należność z tytułu noclegu uiszcza na rzecz spółki. Spółka zapytała organ podatkowy, czy w takim przypadku przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego w stosunku do usług noclegowych i gastronomicznych nabywanych od spółek z grupy oraz od podmiotów trzecich. Zdaniem spółki, przysługuje jej prawo do odliczenia VAT pomimo uchylenia art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o VAT. Uchylenie tego przepisu narusza bowiem zasadę stand still, przez co nie ma podstawy do pozbawienia spółki prawa do odliczenia VAT.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem