Źle sporządzone faktury z powodu błędu systemu można anulować

Anulowanie błędnego dokumentu polega na opatrzeniu go odpowiednią adnotacją i pozostawieniu w dokumentacji podatkowej, bez dokonywania korekty.

Publikacja: 06.04.2017 08:50

Źle sporządzone faktury z powodu błędu systemu można anulować

Foto: 123RF

Izba Skarbowa w Poznaniu wyjaśniła w interpretacji, jak postąpić w razie wygenerowania w wyniku błędu systemu lub pracownika faktur, które nie zostały wprowadzone do obrotu prawnego. Chodzi o dokumenty, które nie potwierdzają faktycznej transakcji albo potwierdzają ją nieprawidłowo.

Izba stwierdziła, że faktura sporządzona, ale niewprowadzona do obrotu prawnego (anulowana), nie jest fakturą wystawioną. Nie stanowi podstawy do zapłaty podatku w trybie art. 108 ust. 1 ustawy o VAT. Anulowanie powinno polegać na opatrzeniu faktury odpowiednią adnotacją o przyczynie i okolicznościach anulowania. Należy pozostawić ją w dokumentacji podatkowej, bez wprowadzania do ewidencji i bez wykazywania wynikających z niej kwot w deklaracji VAT. Podatnik ma zachować oryginał i kopię.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama