Aktualizacja: 21.03.2017 11:17 Publikacja: 20.03.2017 18:51
Foto: 123RF
Walka podatnika z fiskusem, i tak dziś niełatwa, staje się coraz bardziej skomplikowana. Wdrażana od 1 marca reforma administracji skarbowej może tę walkę jeszcze utrudnić. Obok rozszerzonych uprawnień kontroli celno-skarbowej pojawiają się bowiem nowe niekorzystne przepisy.
Projekt rozporządzenia ministra rozwoju i finansów ma w założeniu motywować urzędników skarbowych do lepszej pracy. Tymczasem zakłada fikcję dwuinstancyjnego postępowania, które i tak ma się zakończyć... na niekorzyść podatnika. Dziś, gdy ten ostatni odwołuje się od decyzji urzędu skarbowego, aż w jednej czwartej spraw wygrywa. W niekorzystnym projekcie zapisano, że jednym z kryteriów przyznawania dodatków do pensji urzędników ma być „skuteczność postępowań", rozumiana jako utrzymywanie w mocy przez organ odwoławczy decyzji wydanych w pierwszej instancji. Po co więc odwoływać się od decyzji urzędu skarbowego do izby administracji skarbowej, skoro urzędnik rozpatrujący odwołanie będzie premiowany za to, by po prostu powtórzyć pierwotną decyzję? – Zapis projektu czytany dosłownie rzeczywiście mógłby oznaczać, że traci sens istnienie drugiej instancji w postępowaniu podatkowym – ocenia Michał Roszkowski, radca prawny i partner w firmie doradczej Accreo.
Doradcy podatkowi i rzecznicy patentowi, tak jak adwokaci i radcowie prawni, mogą powoływać się na chroniącą ich tajemnicę zawodową, aby uniknąć obowiązku raportowania niestandaryzowanych schematów podatkowych.
Przedsiębiorca może rozliczać w kosztach odpisy amortyzacyjne od otrzymanych w darowiźnie środków trwałych, które przyjął do używania przed 2018 r. To możliwe, choć przepisy się zmieniły. Potwierdza to minister finansów.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powstała z przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorcy jest podatnikiem rozpoczynającym prowadzenie działalności i jeśli wybrała ryczałt w CIT, miała prawo korzystać preferencji dotyczących zatrudnienia.
Pracownik może złożyć donos do urzędu skarbowego na własną firmę i będzie chroniony przepisami o sygnalistach. Ale lepiej uruchomić sprawną wewnętrzną procedurę dla takich osób, nawet jeśli firma nie ma takiego obowiązku.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Firma, która wykorzystuje koniowóz w działalności gospodarczej, może go amortyzować. Odpisy są kosztem uzyskania przychodów, ale tylko do 150 tys. zł. Koniowóz jest bowiem rozliczany tak jak samochód osobowy.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Rok po zapowiedzi wprowadzenia Karty Praw Podatnika takiego dokumentu wciąż nie ma. Czy prawa podatników są przestrzegane? Różnie z tym bywa.
Doradcy podatkowi i rzecznicy patentowi, tak jak adwokaci i radcowie prawni, mogą powoływać się na chroniącą ich tajemnicę zawodową, aby uniknąć obowiązku raportowania niestandaryzowanych schematów podatkowych.
Odpowiedzialność członków zarządu nie ogranicza się jedynie do odpowiedzialności cywilnej. Mogą odpowiadać solidarnie – w dodatku całym swoim majątkiem – za niezapłacone podatki.
Niczego tak nie zniszczono w regulacjach społeczno-gospodarczych jak przedawnienia w podatkach.
Czy nie należałoby badać prób blokowania działań, które mają wyjaśnić nadużycia poprzedniej władzy?
Ugoda z fiskusem czy skrócenie okresu przedawnienia podatków to wyciągnięte z kosza pomysły komisji kodyfikacyjnej. Warto do nich wrócić w ramach deregulacji – przekonuje ekspert.
Szef Krajowej Administracji Skarbowej odmówił wydania opinii zabezpieczającej w sprawie wniesienia udziałów w spółce z o.o. do fundacji rodzinnej i ich sprzedaży po dwóch miesiącach. Taka szybka sprzedaż to optymalizacja.
Członek zarządu w sprawie swojej odpowiedzialności za długi spółki może kwestionować ustalenia faktyczne i kwalifikacje prawne z wydanej wobec niej decyzji wymiarowej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas