Reklama
Rozwiń

Kiedy jest VAT od nieodpłatnego przekazania gadżetów - interpretacja podatkowa

Jeżeli cena nabycia jednej sztuki danego produktu nie przekracza 10 zł, to nawet w przypadku jednorazowego przekazania kontrahentowi większej liczby upominków, o łącznej wartości przekraczającej ten limit, transakcja nie będzie podlegała VAT.

Publikacja: 13.02.2017 04:40

Kiedy jest VAT od nieodpłatnego przekazania gadżetów - interpretacja podatkowa

Foto: 123rf

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 3 stycznia 2017 r. (2461-IBPP1.4512.801.2016.1.AW).

Wnioskodawca będący czynnym i zarejestrowanym podatnikiem VAT, zajmuje się dystrybucją różnego rodzaju karm dla psów i kotów produkowanych przez spółki z grupy. Podatnik, dążąc do intensyfikacji obrotu oraz zwiększania przychodów i zysków ze sprzedaży, a także umacniania swojej pozycji oraz marek grupy na rynku, podejmuje różnego rodzaju akcje promocyjne. Wnioskodawca rozważa przeprowadzenie akcji marketingowych, podczas których klienci będą mogli nabyć produkty lub dodatkowe towary w specjalnych, niższych cenach i/lub otrzymają nieodpłatnie dodatkowe towary o niskiej wartości, w większości przypadków oznaczone logo podatnika. Wnioskodawca ma zamiar przeprowadzać akcje promocyjne takie jak: sprzedaż zestawów produktów (tzw. BOMów), sprzedaż premiową (w tym oferty kierowane do lekarzy weterynarii czy hodowców), rabaty naturalne („kup 3 w cenie 2") i nieodpłatne wydania gadżetów (co do zasady towarów o niskiej wartości, oznaczone logo podatnika). Akcje promocyjne będą organizowane na terytorium kraju i będą kierowane do podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, a nie do ostatecznych konsumentów. Towary będące przedmiotem sprzedaży promocyjnej będą nabywane od innej spółki z grupy, zarówno w ramach dostawy krajowej, jak i wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (przy czym cena nabycia produktów może być niejednokrotnie wyższa niż cena, po której wnioskodawca je ostatecznie sprzeda).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0