VAT: co czeka w 2017 r. przedsiębiorców

Lepsza ściągalność podatków odbije się na obowiązkach firm. Rośnie też ryzyko prowadzenia działalności.

Publikacja: 04.01.2017 06:36

Nowelizacja przepisów o VAT w 2017 r. ma przede wszystkim poprawić ściągalność podatków i przeciwdziałać nadużyciom – według Ministerstwa Finansów ma przynieść budżetowi państwa nawet 3,4 mld zł rocznie.

Od nowego roku polscy przedsiębiorcy muszą rozliczać się częściej – zniknęła możliwość składania kwartalnych deklaracji VAT dla dużych i średnich firm. Doszedł obowiązek elektronicznego rozliczania się z urzędem skarbowym przez podatników zarejestrowanych na VAT UE oraz składania deklaracji VAT wraz z plikami JPK dla małych i średnich firm. Więcej transakcji objął tzw. mechanizm odwrotnego obciążenia, czyli przeniesienia obowiązku rozliczenia VAT na nabywcę. Nowe przepisy doprecyzowują też, kiedy urząd może wykreślić płatnika z rejestru VAT, np. przez zaleganie ze złożeniem deklaracji lub wystawianie faktur bez pokrycia. Nowelizacja ogranicza możliwości skorzystania z 25-dniowego terminu zwrotu VAT oraz wydłuża termin weryfikacji zasadności tego zwrotu. Sprawdzenie będzie obejmować nie tylko samego podatnika, ale i inne podmioty biorące udział w transakcji. Wprowadzono też 30-proc. sankcję za zaniżanie zobowiązania podatkowego lub zawyżanie zwrotu podatku. Dobrą wiadomością jest z kolei, że wzrósł limit zwolnienia podmiotowego do 200 tys. zł.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Podatki
Firma nie będzie musiała publikować strategii. Sprzątanie pozostałości Polskiego Ładu
Podatki
Więcej uprawnień dla kontrolowanych firm. Złożą deklarację i częściową korektę
Podatki
Limit zwolnienia z VAT będzie wyższy w 2026 r. To element deregulacji
Podatki
Wyrok TSUE: prezes musi mieć szansę na uwolnienie się od podatku spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku