Amortyzacja w spółce kapitałowej: po przekształceniu bez preferencji CIT

Jednoosobowa spółka kapitałowa powstała z przekształcenia działalności gospodarczej osoby fizycznej nie skorzysta z jednorazowej amortyzacji do 50 tys. euro.

Publikacja: 22.11.2016 07:16

Amortyzacja w spółce kapitałowej: po przekształceniu bez preferencji CIT

Foto: 123RF

Ministerstwo Finansów wyjaśniło w odpowiedzi na interpelację poselską nr 6547, jakie prawa przysługują nowym spółkom kapitałowym, prowadzonym wcześniej w innej formie przez osoby fizyczne.

Dwóch posłów zwróciło uwagę, że po możliwość dokonywania jednorazowych odpisów amortyzacyjnych przez małych podatników oraz rozpoczynających działalność przedsiębiorcy sięgają niezwykle chętnie. Takiej możliwości nie mają jednak podatnicy powstali w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału. Posłowie zwrócili się zatem do ministerstwa o wyjaśnienia wątpliwości interpretacyjnych dotyczących jednoosobowych spółek kapitałowych powstałych z przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną. Ich zdaniem spółki te powinny mieć prawo do jednorazowego odpisu, gdyż w ich przypadku nie dochodzi do przekształcenia podatnika. Podatnikiem jest bowiem osoba fizyczna, a przekształceniu w spółkę podlega jedynie pozbawiona podmiotowości podatkowej masa majątkowa służąca do prowadzenia działalności gospodarczej.

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Podatki
Firma, która z własnej kieszeni opłaca grupową polisę OC dla kadry księgowej nie musi potrącać PIT
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama