Reklama
Rozwiń

Świadczenia w programie dobrowolnych odejść bez zwolnienia z PIT

Pieniądze otrzymane przez osoby, które z własnej inicjatywy przystąpiły do programu dobrowolnych odejść, nie korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Publikacja: 08.08.2016 05:00

Świadczenia w programie dobrowolnych odejść bez zwolnienia z PIT

Foto: www.sxc.hu

Tak uznał minister finansów w interpretacji ogólnej z 23 czerwca 2016 r. (DD3.8201.1.2016.MCA).

Interpretację ogólną wydano w związku z rozbieżnościami interpretacyjnymi związanymi z wykładnią art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym od 4 października 2014 r. (z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2014 r.). Przepis ten zwalnia z opodatkowania odszkodowania i zadośćuczynienia, które są kalkulowane i przyznawane na podstawie odrębnych przepisów, a także na podstawie obowiązujących u pracodawcy aktów prawa pracy, z wyjątkami wprost wskazanymi w ustawie (jednym z nich jest odprawa pieniężna). Nowelizacja z 2014 r. polegała na rozszerzeniu zakresu zwolnienia właśnie o odszkodowania/zadośćuczynienia przyznane na podstawie aktów prawa pracy (układów zbiorowych, regulaminów, statutów itp.). Na tym tle pojawiły się wątpliwości, czy zwolnienie ma zastosowanie w przypadku otrzymania odszkodowania przez pracownika z tytułu przystąpienia do programu dobrowolnych odejść.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0