Świadczenia w programie dobrowolnych odejść bez zwolnienia z PIT

Pieniądze otrzymane przez osoby, które z własnej inicjatywy przystąpiły do programu dobrowolnych odejść, nie korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Publikacja: 08.08.2016 05:00

Świadczenia w programie dobrowolnych odejść bez zwolnienia z PIT

Foto: www.sxc.hu

Tak uznał minister finansów w interpretacji ogólnej z 23 czerwca 2016 r. (DD3.8201.1.2016.MCA).

Interpretację ogólną wydano w związku z rozbieżnościami interpretacyjnymi związanymi z wykładnią art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym od 4 października 2014 r. (z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2014 r.). Przepis ten zwalnia z opodatkowania odszkodowania i zadośćuczynienia, które są kalkulowane i przyznawane na podstawie odrębnych przepisów, a także na podstawie obowiązujących u pracodawcy aktów prawa pracy, z wyjątkami wprost wskazanymi w ustawie (jednym z nich jest odprawa pieniężna). Nowelizacja z 2014 r. polegała na rozszerzeniu zakresu zwolnienia właśnie o odszkodowania/zadośćuczynienia przyznane na podstawie aktów prawa pracy (układów zbiorowych, regulaminów, statutów itp.). Na tym tle pojawiły się wątpliwości, czy zwolnienie ma zastosowanie w przypadku otrzymania odszkodowania przez pracownika z tytułu przystąpienia do programu dobrowolnych odejść.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT
Podatki
Skarbówka korzysta z prawa, jak chce? NSA alarmuje Ministerstwo Finansów