Reklama
Rozwiń

Czy konieczny remanent na dzień utraty prawa do ryczałtu?

Przedsiębiorca, który utracił prawo do opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego, powinien zrobić spis z natury posiadanych materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych.

Publikacja: 21.07.2016 06:10

Czy konieczny remanent na dzień utraty prawa do ryczałtu?

Foto: Fotolia

- 7 lipca 2016 r. przedsiębiorca utracił prawo do stosowania opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego i zaprowadził podatkową księgę przychodów i rozchodów. Czy na dzień utraty prawa do stosowania ryczałtu ewidencjonowanego powinien sporządzić spis z natury posiadanych materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych? – pyta czytelniczka.

Stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (DzU nr 144, poz. 930 ze zm.), w razie utraty warunków do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podatnik jest obowiązany, poczynając od dnia, w którym nastąpiła utrata tych warunków, zaprowadzić właściwe księgi, a więc księgi rachunkowe albo podatkową księgę przychodów i rozchodów (zob. art. 24a ustawy o PIT) – chyba że jest zwolniony z tego obowiązku – i opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?