Reklama
Rozwiń

Czy konieczny remanent na dzień utraty prawa do ryczałtu?

Przedsiębiorca, który utracił prawo do opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego, powinien zrobić spis z natury posiadanych materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych.

Publikacja: 21.07.2016 06:10

Czy konieczny remanent na dzień utraty prawa do ryczałtu?

Foto: Fotolia

- 7 lipca 2016 r. przedsiębiorca utracił prawo do stosowania opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego i zaprowadził podatkową księgę przychodów i rozchodów. Czy na dzień utraty prawa do stosowania ryczałtu ewidencjonowanego powinien sporządzić spis z natury posiadanych materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych? – pyta czytelniczka.

Stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (DzU nr 144, poz. 930 ze zm.), w razie utraty warunków do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podatnik jest obowiązany, poczynając od dnia, w którym nastąpiła utrata tych warunków, zaprowadzić właściwe księgi, a więc księgi rachunkowe albo podatkową księgę przychodów i rozchodów (zob. art. 24a ustawy o PIT) – chyba że jest zwolniony z tego obowiązku – i opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki
Firma, która z własnej kieszeni opłaca grupową polisę OC dla kadry księgowej nie musi potrącać PIT
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama