Reklama
Rozwiń

Rok wolno zmienić nawet w ostatniej chwili

O korekcie okresu rozliczeniowego trzeba powiadomić urząd skarbowy w rocznym zeznaniu za ostatni rok sprzed tej zmiany. Stosowny wpis w KRS może nastąpić już w nowym roku podatkowym.

Publikacja: 18.05.2022 06:40

Rok wolno zmienić nawet w ostatniej chwili

Foto: Adobestock

Podatnicy CIT często z przyczyn biznesowych obierają sobie rok podatkowy inny niż kalendarzowy. Aby taka zmiana była skuteczna, trzeba dokonać kilku formalności, ale przepisy nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, w jakiej kolejności wszystkie one powinny zostać dokonane.

O wyjaśnienie tych spraw w drodze interpretacji indywidualnej poprosiła spółka, która dotychczas rozliczała się według lat kalendarzowych, ale zdecydowała się zmienić rok podatkowy pod koniec 2021 r. Wtedy to 20 grudnia jej zgromadzenie wspólników uchwaliło, że rokiem podatkowym będzie okres od 1 września do 31 sierpnia. Pierwszym rokiem podatkowym po zmianie będzie okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 sierpnia 2023 r. (a więc 20 miesięcy).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?
Podatki
Fiskus przyłapał doradcę podatkowego na rozliczaniu w koszty wydatków na drogie ubrania, meble i wycieczki
Podatki
Ważne zmiany w kontroli podatników. Cały Sejm za
Podatki
Fundusze inwestycyjne i spółki holdingowe. Łatwiej będzie o zwolnienie z CIT