Obniżka do zera stawki VAT na książki i prasę będzie istotnym wsparciem polskiej kultury, twórców, wydawców i czytelników. Tak argumentują autorzy apelu skierowanego do premiera Mateusza Morawieckiego.

Przypominają w nim, że obowiązująca od 6 kwietnia 2022 r. unijna dyrektywa pozwala na obniżenie stawek VAT na towary zaspokajające podstawowe potrzeby człowieka, m.in. na prasę i książki. Podkreślają, że wprowadzenie na nie zerowej stawki podatku powinno podnieść poziom czytelnictwa w Polsce, który od wielu lat drastycznie spada.

W 2021 r. zaledwie 38 proc. dorosłych Polaków przeczytało choć jedną książkę. A może być jeszcze gorzej, ponieważ przez rosnące koszty papieru, usług poligraficznych czy transportowych ceny książek i gazet są coraz wyższe. Spada także liczba i różnorodność tytułów prasowych, następuje redukcja miejsc pracy na rynku wydawniczym, dzieci i młodzież mają ograniczony dostęp do materiałów edukacyjnych.

– Nie czekajmy, aż książki i prasa staną się dobrem dostępnym wyłącznie dla wybranych – piszą autorzy apelu (m.in. Polska Izba Książki oraz Izba Wydawców Prasy).

W niedawnej odpowiedzi na interpelację poselską Ministerstwo Finansów zapewniło, że analizuje skutki ewentualnej obniżki zarówno dla rynku wydawniczego, jak i budżetu państwa.

Przypomniało również, że już teraz Polska stosuje obniżone stawki. Na wydawnictwa książkowe jest tylko 5 proc. VAT, na prasowe zasadniczo 8 proc.