Reklama
Rozwiń

Venture capital: dla jakich spółek kapitał wysokiego ryzyka

Inwestor oferujący venture capital staje się współwłaścicielem firmy, którą finansuje. Opłaty związane z podwyższeniem kapitału zakładowego spółki z o.o. zalicza się do kosztów działalności operacyjnej jednostki.

Publikacja: 27.04.2016 06:40

Foto: 123RF

W obecnych, burzliwych warunkach gospodarowania przedsiębiorcy mają do dyspozycji szeroki wachlarz form pozyskiwania kapitału zarówno początkowego, jak i niezbędnego do dalszego rozwoju i ekspansji firmy. Obok klasycznych źródeł finansowania, takich jak pożyczka czy kredyt, coraz popularniejszą, a w efekcie coraz częściej wykorzystywaną, formą kapitałowego wsparcia działalności jest kapitał wysokiego ryzyka.

Kapitał wysokiego ryzyka (ang. venture capital, VC) to specyficzne średnio- lub długoterminowe źródło zewnętrznego finansowania spółek. Oznacza on kapitał własny pochodzący z emisji udziałów lub akcji, nabywanych przez inwestorów zewnętrznych w drodze objęcia podwyższonego kapitału zakładowego spółki-emitenta, w zamian za przejęcie nad nią częściowej kontroli oraz uzyskanie wpływu na jej rozwój. Inwestor oferujący VC staje się tym samym współwłaścicielem spółki, którą finansuje.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie