Reklama
Rozwiń

Wynagrodzenie za umorzone udziały a CIT

Wypłata wynagrodzenia za umorzone udziały w formie niepieniężnej nie była odpłatnym zbyciem składników majątku spółki i nie powodowała powstania po jej stronie przychodu.

Publikacja: 16.03.2016 03:00

Wynagrodzenie za umorzone udziały a CIT

Foto: 123RF

Spór w sprawie dotyczył możliwości rozpoznania przychodu w związku z przeniesieniem własności zarejestrowanego znaku towarowego oraz prawa ochronnego tytułem wynagrodzenia za umarzane udziały. We wniosku o interpretację wskazano, że jedyny udziałowiec spółki podjął w 2014 r. decyzję o umorzeniu części udziałów, które posiadał w jej kapitale. Umorzenie wiązało się z obniżeniem kapitału zakładowego spółki i nastąpiło w trybie przewidzianym w art. 199 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.), czyli za zgodą wspólnika w drodze nabycia przez spółkę umarzanych udziałów za wynagrodzeniem, które określono w formie niepieniężnej (przeniesienie własności wspólnotowego znaku towarowego i prawa ochronnego).

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?
Podatki
Fiskus przyłapał doradcę podatkowego na rozliczaniu w koszty wydatków na drogie ubrania, meble i wycieczki