Korekta wyrównująca poziom dochodowości bez wpływu na VAT

Gdy podmioty powiązane uzgodnią w polityce cen transferowych docelowy udział zysku w przychodach, korekta wzajemnych rozliczeń po zakończeniu roku podatkowego, dążąca do osiągnięcia tak ustalonego poziomu dochodowości, jest neutralna w podatku od towarów i usług.

Publikacja: 14.03.2016 02:30

Korekta wyrównująca poziom dochodowości bez wpływu na VAT

Foto: 123RF

Takie stanowisko przyjęła Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 14 grudnia 2015 r. (IPPP3/4512-883/15-2/IG).

Polska spółka nabywała towary od zagranicznego, powiązanego dostawcy (w ramach dostaw lokalnych, wewnątrzwspólnotowego nabycia lub importu towarów), a następnie dystrybuowała je na obsługiwanych przez siebie rynkach. Jako że strategiczne decyzje i ryzyka leżały po stronie zagranicznego dostawcy, a polska spółka prowadziła działalność dystrybucyjną o ograniczonym ryzyku, to powinna ona osiągnąć określony poziom dochodowości, odpowiedni dla pełnionej funkcji i ponoszonego ryzyka (zgodnie z podatkowymi metodami kalkulacji cen transferowych). W celu wyrównania dochodowości za dany rok do poziomu rynkowego, polska spółka otrzymała od dostawcy dokument korygujący, skutkujący podwyższeniem lub zmniejszeniem kosztu własnego sprzedaży towarów (w zależności od tego, czy faktycznie osiągnięty w danym roku poziom dochodowości był odpowiednio niższy lub wyższy niż zakładany).

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT
Podatki
Skarbówka korzysta z prawa, jak chce? NSA alarmuje Ministerstwo Finansów
Podatki
Fiskus nie dostanie więcej PIT od dzierżawy znaku towarowego.
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki
Unia Europejska ogranicza ESG. Czy wydatki firm zostają w kosztach?