CIT a rabat lub skonto: Korekta nie zmienia daty przychodu

Udzielenie rabatu lub skonta, powodujące zmniejszenie pierwotnie uzyskanego przychodu, oznacza konieczność jego korekty w zgodzie ze stanem rzeczywistym i z uwzględnieniem czasu, którego ona dotyczy.

Publikacja: 17.02.2016 01:00

Spółka zajmuje się produkcją i dystrybucją artykułów chemicznych. Udziela swoim kontrahentom rabatów (upustów potransakcyjnych). Są one udzielane kontrahentom jako rabat uzależniony od odebrania w określonym czasie (okresie rozliczeniowym) określonych ilości towarów, a także po spełnieniu określonych, dodatkowych warunków, np. zapłaty za ostatnią fakturę pochodzącą z przyjętego okresu rozliczeniowego lub zrealizowania płatności we wskazanym krótszym terminie (skonto). Warunki rabatowe określane są w zawieranych z kontrahentami umowach handlowych na dostawę towarów. Podatniczka podkreśliła, że rabaty dokumentowane są fakturami korygującymi do faktur opisującymi dostawy, których dotyczy rabat. Korekty wystawiane są z chwilą spełnienia warunków rabatowych, to znaczy w terminach uznania przez spółkę rabatu za należny (przyznania rabatu).

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Rewolucja w podatku od nieruchomości 2025. Wyjaśniamy zmiany
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Podatki
Jak rozliczyć premię za polecenie kandydata do pracy? Nowe stanowisko fiskusa
Podatki
Sąd pyta Trybunał w Luksemburgu o PCC od przekształcenia spółki komandytowej w jawną
Podatki
Podatki 2025. Te zmiany w przepisach podatkowych trzeba znać
Podatki
Donald Trump straszy cłami. W obliczu wojny celnej warto się przyjrzeć, czym handlujemy