Rachunkowość przy nabyciu spółki

Różnica pomiędzy ceną nabycia spółki a niższą od niej wartością godziwą przejętych aktywów netto podlega amortyzacji. Po zmianie przepisów o rachunkowości na rozliczanie odpisów wpływa przyjęty czas jej ekonomicznej użyteczności.

Publikacja: 10.02.2016 01:00

Jesteśmy spółką prowadzącą księgi według przepisów ustawy o rachunkowości. W styczniu 2016 roku połączyliśmy się z innym podmiotem. W wyniku połączenia wykazaliśmy w bilansie wartość firmy. Jak powinniśmy wycenić tę wartość na dzień bilansowy? Czy i jaką stawką wartość firmy powinna być amortyzowana? – pyta czytelniczka.

Wartość firmy powstaje w wyniku zastosowania przy połączeniu metody nabycia opisanej w artykule 44b ustawy o rachunkowości (dalej: uor). Metodę tę, w odróżnieniu od metody łączenia udziałów (art. 44c uor), można zastosować zarówno wtedy, gdy następuje, jak i nie następuje utrata kontroli nad łączącymi się spółkami przez ich dotychczasowych udziałowców (akcjonariuszy).

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT