Każdy podatnik może wybrać formę opodatkowania w momencie rozpoczęcia działalności gospodarczej. Formularz, który umożliwia taki wybór i poinformowanie o nim urzędu skarbowego, to CEiDG-1. Jeżeli jednak podatnik zdecyduje się na zmianę formy opodatkowania, to do 20 stycznia musi o tym zawiadomić urząd skarbowy. Gdy natomiast nie chce zmieniać formy opodatkowania, nie musi o tym informować urzędu skarbowego.

Podatnik ma do wyboru:

- podatek liniowy,

- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,

- kartę podatkową.

Może też oczywiście wybrać zasady ogólne, czyli rozliczanie się według progresywnej skali podatkowej, jeśli do tej pory rozliczał się według innych zasad.

Wzór oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie karty podatkowej

Wzór oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie karty podatkowej

Foto: Rzeczpospolita

Tylko pisemnie

Wybraną formę opodatkowania można zmienić do 20 stycznia roku podatkowego. Zawiadomienie takie musi mieć formę pisemną. Podatnik zawiadamia właściwy urząd skarbowy o rezygnacji z wybranej wcześniej formy opodatkowania lub składa w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowaniu form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowymPodatnicy, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą, składają oświadczenie o wyborze formy opodatkowania na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej na formularzu CEIDG-1. Wybierając kartę podatkową, należy wypełnić PIT-16. W przypadku zmiany formy opodatkowania podatnicy są zobowiązani złożyć oświadczenie. Wzór wniosku o zmianę wyboru formy opodatkowania, który należy przedłożyć naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego, nie został określony przepisami. Podatnik sam powinien go sporządzić, ważne jest jednak, żeby pismo zawierało określone dane. Wniosek, który nie będzie ich zawierał, może zostać uznany za niekompletny i odrzucony przez urząd skarbowy.

Wzór oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu

Wzór oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu

Foto: Rzeczpospolita

Niezbędne dane

Wniosek o zmianę wyboru formy opodatkowania powinien zawierać dane:

Wzór zawiadomienia o rezygnacji z opodatkowania w formie ryczałtu

Wzór zawiadomienia o rezygnacji z opodatkowania w formie ryczałtu

Foto: Rzeczpospolita

- imię i nazwisko podatnika,

Wzór oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu opłacanego co kwartał

Wzór oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu opłacanego co kwartał

Foto: Rzeczpospolita

- adres zamieszkania podatnika i NIP,

Wzór oświadczenia o wyborze ustalenia daty powstania przychodu

Wzór oświadczenia o wyborze ustalenia daty powstania przychodu

Foto: Rzeczpospolita

- adres urzędu skarbowego, do którego kierowane jest pismo,

- rok, od którego podatnik zmienia formę opodatkowania,

- opis formy prowadzenia działalności (jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka cywilna),

- datę rozpoczęcia prowadzenia działalności,

- symbol zgodny z PKD.

Wniosek może zostać złożony osobiście przez podatnika lub wysłany pocztą. W tym ostatnim przypadku momentem złożenia pisma jest data stempla pocztowego.

Autorka jest ekspertem w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi i administracji kadrowo-płacowej w dziale usług księgowych BDO

Karta podatkowa bez przywilejów

Mali przedsiębiorcy mogą się zdecydować na opłacanie stałej kwoty daniny, niezależnie od faktycznie uzyskiwanych przychodów.

Opodatkowanie w formie karty podatkowej jest szczególnie atrakcyjne i wybierane w przypadku małych firm zatrudniających niewielu pracowników bądź posiadających swoją siedzibę w niewielkich miejscowościach. Przedsiębiorcy, którzy chcą wybrać kartę podatkową jako formę opodatkowania, muszą prowadzić jedną z wymienionych działalności:

- usługową w zakresie handlu detalicznego żywnością i artykułami nieżywnościowymi,

- gastronomiczną,

- transportową,

- rozrywkową,

- edukacyjną,

- sprzedaży posiłków domowych,

- wolnych zawodów w zakresie ochrony zdrowia i usług weterynaryjnych.

Na druku PIT-16

Decydując się na wybór opodatkowania w formie karty podatkowej, podatnicy zobowiązani są złożyć wniosek PIT-16 właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż do 20 stycznia 2016 roku.

Warto podkreślić, że PIT-16 służy wyłącznie do deklaracji wyboru opodatkowania. Jeżeli jednak podatnik do 20 stycznia 2016 r. nie zgłosi likwidacji działalności gospodarczej bądź nie zgłosi wyboru innej formy opodatkowania, to uważa się, że nadal prowadzi działalność na zasadach takich jak dotychczas. Jeśli przedsiębiorca zrobi to wcześniej, to przez cały rok będzie płacił podatek w tej formie. Jeżeli działalność gospodarcza prowadzona jest w formie spółki cywilnej, to wniosek powinien być złożony przez jednego ze wspólników. Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność w trakcie roku, mogą skorzystać z karty podatkowej, muszą jednak zaznaczyć ten fakt przy wypełnianiu wniosku rejestracyjnego CEIDG-1.

Aktualizacja co roku

Kartę podatkową płaci się w stałej, określonej kwotowo stawce. Jej wartość jest co roku aktualizowana – ustalana przez naczelnika urzędu skarbowego ze względu na rodzaj działalności, liczbę zatrudnianych pracowników oraz liczbę mieszkańców miejscowości, w której prowadzone jest przedsiębiorstwo.

O ryczałcie trzeba zawiadomić

Podatnik, który chce być w tym roku objęty ryczałtem ewidencjonowanym, powinien złożyć do 20 stycznia do właściwego urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze takiej formy rozliczeń z fiskusem.

Urzędem, do którego należy złożyć pisemne oświadczenie o wyborze ryczałtu ewidencjonowanego, jest urząd skarbowy właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Termin 20 stycznia dotyczy zarówno deklaracji, jak również rezygnacji i zmiany formy opodatkowania. Podatnik, który chce zmienić formę opodatkowania, również powinien złożyć stosowne oświadczenie.

Miesięcznie albo kwartalnie

Wszyscy podatnicy, którzy wybrali jako formę opodatkowania ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, sami obliczają podatek do zapłaty. Podatek ten zasadniczo płaci się co miesiąc, ale ustawodawca dał możliwość regulowania go w systemie kwartalnym.

Warunkiem płacenia ryczałtu ewidencjonowanego kwartalnie jest osiągnięcie przez podatnika za poprzedni rok podatkowy pułapu przychodów nieprzekraczających limitu określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (DzU nr 144, poz. 930 ze zm.) wynoszącego 25 000 euro. Kwotę tę przelicza się na złote przy zastosowaniu średniego kursu euro obowiązującego 1 października poprzedniego roku podatkowego. Kurs średni NBP z 1 października 2015 r. wyniósł 4,2437 zł. Oznacza to, że limit dla rozliczeń kwartalnych wynosi 106 092,50 zł.

Organ musi wiedzieć

Podatnik, który decyduje się na ryczałt, zobowiązany jest do 20 stycznia roku podatkowego poinformować o tym urząd skarbowy. Z kolei w odniesieniu do przedsiębiorcy, który opłacał ryczałt kwartalnie w poprzednich latach, przyjmuje się, że w 2016 r. opłaca go nadal w ten sam sposób, jeżeli do 20 stycznia 2016 r. nie zgłosi likwidacji działalności gospodarczej, nie wybierze innej formy opodatkowania lub nie zawiadomi naczelnika urzędu skarbowego o zaprzestaniu opłacania ryczałtu.

Można wybrać datę powstania przychodu przy zaliczkach

Podatnicy ewidencjonujący obrót za pomocą kas rejestrujących mają prawo do zastosowania uproszczenia w zakresie momentu rozpoznania przychodu w odniesieniu do pobranych zaliczek. Ten fakt trzeba tylko zgłosić.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych jasno stanowi w art. 14, że w przypadku pobrania wpłat na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, podlegających zarejestrowaniu przy zastosowaniu kasy rejestrującej zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, za datę powstania przychodu uznaje się dzień pobrania wpłaty, jeżeli podatnicy w terminie do 20 stycznia roku podatkowego zawiadomią właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tego sposobu ustalania daty powstani a przychodu.

Podatnicy, których rok podatkowy jest rokiem kalendarzowym, tj. rozpoczął się 1 stycznia 2016 r., również mogą dokonać zgłoszenia lub rezygnacji do 20 stycznia br. Wybór ten dotyczy roku bieżącego oraz lat następnych, chyba że podatnik w ustawowym terminie zawiadomi właściwy urząd skarbowy o rezygnacji lub zmianie.