Reklama
Rozwiń

VAT: oddanie lokalu mieszkalnego w służebność osobistą jest usługą

W przypadku usług najmu, dzierżawy i leasingu obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, co nie może nastąpić później niż z upływem terminu płatności czynszu za zajmowaną nieruchomość.

Aktualizacja: 28.12.2015 07:10 Publikacja: 28.12.2015 07:09

VAT: oddanie lokalu mieszkalnego w służebność osobistą jest usługą

Foto: 123RF

Jesteśmy podatnikiem VAT czynnym. Posiadamy lokale mieszalne (mieszkania spółdzielcze własnościowe), z których korzystają na podstawie umownej służebności osobistej byli pracownicy (emeryci). Służebność ma charakter dożywotni. Osoby korzystające z lokali mieszkalnych w ramach służebności są zobowiązane wyłącznie do uiszczania czynszu na rzecz spółdzielni oraz pokrywania kosztów mediów (woda, prąd, wywóz nieczystości) na podstawie refaktur wystawianych przez byłego pracodawcę (tj. naszą jednostkę). Dla czynszu oraz pozostałych opłat ustalone zostały miesięczne okresy rozliczeniowe. Korzystający z lokali mieszkalnych są zobowiązani do pokrywania kosztów czynszu i mediów do 20. dnia następnego miesiąca. Na rzecz tych osób wystawiamy fakturę (zazwyczaj) do 10. dnia następnego miesiąca. Czy postępujemy prawidłowo? Jak należy rozliczyć VAT od takiej służebności? – pyta czytelnik.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?