Aktualizacja: 28.12.2015 07:10 Publikacja: 28.12.2015 07:09
Foto: 123RF
Jesteśmy podatnikiem VAT czynnym. Posiadamy lokale mieszalne (mieszkania spółdzielcze własnościowe), z których korzystają na podstawie umownej służebności osobistej byli pracownicy (emeryci). Służebność ma charakter dożywotni. Osoby korzystające z lokali mieszkalnych w ramach służebności są zobowiązane wyłącznie do uiszczania czynszu na rzecz spółdzielni oraz pokrywania kosztów mediów (woda, prąd, wywóz nieczystości) na podstawie refaktur wystawianych przez byłego pracodawcę (tj. naszą jednostkę). Dla czynszu oraz pozostałych opłat ustalone zostały miesięczne okresy rozliczeniowe. Korzystający z lokali mieszkalnych są zobowiązani do pokrywania kosztów czynszu i mediów do 20. dnia następnego miesiąca. Na rzecz tych osób wystawiamy fakturę (zazwyczaj) do 10. dnia następnego miesiąca. Czy postępujemy prawidłowo? Jak należy rozliczyć VAT od takiej służebności? – pyta czytelnik.
Zanim zmienią się przepisy, jest interpretacja: doradca podatkowy i rzecznik patentowy nie muszą donosić na swoich klientów władzom skarbowym.
Firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na owoce i warzywa dla zatrudnionych w ciężkich warunkach kobiet. Fiskus to potwierdził w interpretacji.
Doradcy podatkowi i rzecznicy patentowi, tak jak adwokaci i radcowie prawni, mogą powoływać się na chroniącą ich tajemnicę zawodową, aby uniknąć obowiązku raportowania niestandaryzowanych schematów podatkowych.
Przedsiębiorca może rozliczać w kosztach odpisy amortyzacyjne od otrzymanych w darowiźnie środków trwałych, które przyjął do używania przed 2018 r. To możliwe, choć przepisy się zmieniły. Potwierdza to minister finansów.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powstała z przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorcy jest podatnikiem rozpoczynającym prowadzenie działalności i jeśli wybrała ryczałt w CIT, miała prawo korzystać preferencji dotyczących zatrudnienia.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Gdy zakres dodatkowych robót i należne za nie wynagrodzenie nie zostały wcześniej przez strony zgodnie ustalone i zostały później zasądzone przez sąd, dopiero wtedy możliwe jest ustalenie podstawy opodatkowania VAT.
W przypadku cesji praw i obowiązków z umowy deweloperskiej nie dochodzi do przeniesienia własności lokalu, lecz prawa do jego nabycia w przyszłości. Do podstawy opodatkowania VAT wlicza się więc tylko kwotę odstępnego.
Opłata za opakowania jednorazowego użytku stanowi część wynagrodzenia za świadczone przez podatników usługi. Przedsiębiorcy zobowiązani są uwzględnić opłatę w podstawie opodatkowania i naliczyć od niej należny VAT.
W przypadku zawarcia umowy renty odpłatnej w zamian za przeniesienie użytkowania wieczystego i własności nieruchomości nie jest możliwe ustalenie wysokości przychodu, a tym samym podstawy opodatkowania.
Podstawę opodatkowania, w przypadku świadczenia usług logistycznych wskazanych w opisie sprawy, będzie stanowić jedna kwota zawierająca w sobie równowartość usługi głównej i usług pomocniczych wraz z naliczoną marżą.
Nieodpłatne testowanie próbek, które ma na celu pozyskanie informacji lub uniknięcie strat, jest związane z działalnością i nie podlega VAT.
Powstanie zakładu podatkowego implikuje obowiązek rozliczenia podatku dochodowego przez zagranicznego przedsiębiorcę w Polsce. W orzecznictwie brak jednak jednolitego podejścia do kwestii terminu, w którym można skutecznie dokonać wyboru formy opodatkowania, jak również w kwestii momentu, od którego powstaje obowiązek uiszczania zaliczek na podatek.
Aby odliczyć podatek naliczony towar czy usługa wskazane w danej fakturze powinny być tożsame.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas