Reklama
Rozwiń

Firmowa wigilia bez PIT

Wielu pracodawców organizuje dla pracowników spotkania świąteczne i noworoczne. Przyjście na taką imprezę i skorzystanie z poczęstunku nie oznacza, że jej uczestnik uzyskał przychód ze stosunku pracy. Pracodawca nie musi więc doliczać kosztów organizowania wigilijnego bankietu do pensji zatrudnionych osób.

Aktualizacja: 20.12.2015 08:43 Publikacja: 19.12.2015 17:11

Firmowa wigilia bez PIT

Foto: 123RF

Nadchodzące święta Bożego Narodzenia oraz zbliżający się Nowy Rok to okres, w którym przedsiębiorcy organizują imprezy okolicznościowe dla pracowników. Ten świąteczny czas przez wiele lat spędzał jednak sen z powiek księgowym, którzy borykali się z wątpliwościami w zakresie rozpoznawania przychodów ze stosunku pracy wynikających z udziału pracowników w tego typu wydarzeniach. Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT za przychody ze stosunku pracy uznaje się bowiem wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?
Podatki
Fiskus przyłapał doradcę podatkowego na rozliczaniu w koszty wydatków na drogie ubrania, meble i wycieczki
Podatki
Ważne zmiany w kontroli podatników. Cały Sejm za
Podatki
Fundusze inwestycyjne i spółki holdingowe. Łatwiej będzie o zwolnienie z CIT