Reklama
Rozwiń

Czy korekta kosztów dotyczy leasingu

Przepis nakazujący sankcyjną korektę kosztów stosuje się dopiero wtedy, gdy wydatek został prawidłowo rozpoznany jako koszt i zaliczony na zasadzie memoriałowej, ale nie zapłacono za niego we wskazanym terminie.

Publikacja: 09.12.2015 03:00

Spółka zamierza w prowadzonej działalności korzystać z maszyn i urządzeń na podstawie umów leasingu finansowego. Będą one spełniać warunki wymienione w art. 17f ust. 1 ustawy o CIT. Łączny termin płatności rat leasingowych będzie dłuższy niż 60 dni. Firma tłumaczyła, że zamierza amortyzować przedmioty leasingu na postawie art. 16a ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT.

Spółka zapytała, czy w odniesieniu do odpisów amortyzacyjnych od lesingowanych składników majątku będzie miał zastosowanie art. 15b ustawy o CIT. Fiskus uznał, że tak. Zwrócił uwagę na cel wprowadzenia obowiązku korekty kosztów w przypadku zaległości płatniczych. Była nim poprawa płynności finansowej przedsiębiorców, ograniczenie zatorów płatniczych w gospodarce oraz zwiększenie dyscypliny płatniczej między przedsiębiorcami. Uregulowania art. 15b odnoszą się również do środków trwałych niestanowiących własności spółki będących przedmiotem leasingu. Zdaniem urzędników w sytuacji, gdy termin płatności poszczególnej raty leasingowej będzie wynosił 60 dni lub będzie krótszy, zastosowanie będzie miał art. 15b ust. 1 ustawy o CIT. Natomiast gdy ten termin będzie dłuższy niż 60 dni, zastosowanie będzie miał art. 15b ust. 2 ustawy o CIT.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?