Pieniądze dla zagranicznych kancelarii bez CIT w Polsce

Nie można wiązać ograniczonego obowiązku podatkowego nierezydenta z uzyskaniem przychodu od kontrahenta, który jest spółką polską, na podstawie umowy o wykonanie usług zrealizowanych poza terytorium RP.

Publikacja: 25.11.2015 03:00

Pieniądze dla zagranicznych kancelarii bez CIT w Polsce

Foto: 123RF

Spółka prowadzi działalność w zakresie sprzedaży materiałów eksploatacyjnych i urządzeń do realizacji usług fotograficznych także poza granicami kraju (głównie dla klientów z Czech, Węgier lub Słowacji). W celu egzekwowania nieuregulowanych należności od klientów zagranicznych korzysta z usług zagranicznych kancelarii prawnych, posiadających siedziby w tych samych krajach co dłużnicy. Usługi nabywane są od osób prawnych, osób fizycznych, jak również spółek, w których dochód opodatkowany jest na poziomie wspólników. Usługi świadczone przez zagraniczne kancelarie prawne polegają w szczególności na doradztwie prawnym, sporządzaniu wezwań do zapłaty, negocjowaniu warunków spłaty długów, sporządzaniu i wnoszeniu pozwów do zagranicznych sądów, a także reprezentacji. Usługi prawne świadczone przez kancelarie zagraniczne są w całości wykonywane i wykorzystywane przez spółkę poza granicami Polski. Za wykonaną usługę spółka wypłaca kancelariom ustalone umownie wynagrodzenie. Podatniczka zapytała, czy zagraniczne kancelarie podlegają na terenie Polski ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i czy spółka ma obowiązek pobierać od wypłacanego im wynagrodzenia zryczałtowany CIT.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT
Podatki
Skarbówka korzysta z prawa, jak chce? NSA alarmuje Ministerstwo Finansów