Reklama
Rozwiń

Pieniądze dla zagranicznych kancelarii bez CIT w Polsce

Nie można wiązać ograniczonego obowiązku podatkowego nierezydenta z uzyskaniem przychodu od kontrahenta, który jest spółką polską, na podstawie umowy o wykonanie usług zrealizowanych poza terytorium RP.

Publikacja: 25.11.2015 03:00

Pieniądze dla zagranicznych kancelarii bez CIT w Polsce

Foto: 123RF

Spółka prowadzi działalność w zakresie sprzedaży materiałów eksploatacyjnych i urządzeń do realizacji usług fotograficznych także poza granicami kraju (głównie dla klientów z Czech, Węgier lub Słowacji). W celu egzekwowania nieuregulowanych należności od klientów zagranicznych korzysta z usług zagranicznych kancelarii prawnych, posiadających siedziby w tych samych krajach co dłużnicy. Usługi nabywane są od osób prawnych, osób fizycznych, jak również spółek, w których dochód opodatkowany jest na poziomie wspólników. Usługi świadczone przez zagraniczne kancelarie prawne polegają w szczególności na doradztwie prawnym, sporządzaniu wezwań do zapłaty, negocjowaniu warunków spłaty długów, sporządzaniu i wnoszeniu pozwów do zagranicznych sądów, a także reprezentacji. Usługi prawne świadczone przez kancelarie zagraniczne są w całości wykonywane i wykorzystywane przez spółkę poza granicami Polski. Za wykonaną usługę spółka wypłaca kancelariom ustalone umownie wynagrodzenie. Podatniczka zapytała, czy zagraniczne kancelarie podlegają na terenie Polski ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i czy spółka ma obowiązek pobierać od wypłacanego im wynagrodzenia zryczałtowany CIT.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0