Wadium jako zaliczka - kiedy powstaje obowiązek VAT

Fiskus uważa, że w momencie wygrania przetargu kwota zabezpieczenia złożona przez tę firmę, której oferta została przyjęta, jest zarachowana na poczet ceny. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania przez organizatora.

Publikacja: 09.11.2015 04:00

Wadium jako zaliczka - kiedy powstaje obowiązek VAT

Foto: 123RF

Gmina (podatnik VAT czynny) sprzedaje nieruchomości w drodze przetargów. Ich uczestnicy są zobowiązani do wpłacenia wadium (10 proc. ceny wywoławczej). Kwota wadium wniesionego przez osoby wygrywające przetarg zostanie zaliczona na poczet ceny w dniu zapłaty pozostałej kwoty należności i pod warunkiem dokonania tej zapłaty. Wadia wpłacone przed przetargiem zostają zwrócone osobom, które nie wygrały przetargu. Na koncie gminy pozostaje wadium wpłacone przez osobę, która wygrała przetarg. Kwota ta pozostaje tam aż do czasu podpisania aktu notarialnego. Podpisanie aktu notarialnego pomiędzy stronami odbywa się maksymalnie w ciągu siedmiu tygodni od dnia przetargu, a kwota wadium stanowi zabezpieczenie wykonania zobowiązania przez wygrywającego przetarg i przystąpienia do zawarcia umowy. Przed podpisaniem umowy w formie aktu notarialnego nabywca wpłaci ustaloną cenę za nieruchomość (pomniejszoną o kwotę wadium). Z tym dniem nastąpi także zaliczenie wadium na poczet zapłaty ceny i spowoduje to wykonanie zobowiązania wygrywającego przetarg do zapłaty ceny nieruchomości. W przedstawionych warunkach przetargu kwota wadium osoby wygrywającej przetarg zostanie więc zaliczona na poczet ceny w dniu zapłaty pełnej należności. Czy gmina prawidłowo uznaje, że wadium nie stanowi zaliczki podlegającej opodatkowaniu VAT w dniu jego wniesienia oraz w dniu rozstrzygnięcia przetargu, lecz jest kwotą gwarancyjną przystąpienia do przetargu, a następnie służy jako gwarancja przystąpienia do umowy sprzedaży przez wygrywającego przetarg? – pyta czytelniczka.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT