Reklama
Rozwiń

VAT: nie z każdej zaliczki trzeba się rozliczyć z fiskusem

Firma, która otrzyma od unijnego kontrahenta fakturę potwierdzającą przedpłatę całości ceny towaru, nie musi jej wykazywać w deklaracji VAT. Obowiązek podatkowy z tytułu WNT wyznaczy dopiero faktyczna dostawa zamówienia.

Publikacja: 28.10.2015 05:40

VAT: nie z każdej zaliczki trzeba się rozliczyć z fiskusem

Foto: 123RF

– Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane VAT. 4 października 2015 r. unijny kontrahent wystawił na spółkę fakturę zaliczkową obejmującą 100 proc. ceny na poczet dostawy maszyny. Dostawa towaru jest planowana na przełom października i listopada 2015 r. Z informacji uzyskanych od kontrahenta wynika, że nie wystawi on faktury końcowej, ponieważ faktura zaliczkowa jest wystawiona na 100 proc. ceny i zgodnie z przepisami państwa kontrahenta faktura końcowa nie jest wystawiana. Faktura zaliczkowa jest powiązana bezpośrednio z zamówieniem i późniejszą dostawą – wiadomo, za jakie konkretnie towary należna jest zaliczka. Faktura zawiera dokładną specyfikację zamówienia (rodzaj towarów, ilość towarów itp.). Kiedy spółka powinna rozpoznać obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia maszyny? Jak przedstawia się sprawa odliczenia podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia, skoro spółka nie będzie dysponować fakturą potwierdzającą zrealizowanie dostawy przez unijnego kontrahenta? – pyta czytelnik.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?
Podatki
Fiskus przyłapał doradcę podatkowego na rozliczaniu w koszty wydatków na drogie ubrania, meble i wycieczki
Podatki
Ważne zmiany w kontroli podatników. Cały Sejm za
Podatki
Fundusze inwestycyjne i spółki holdingowe. Łatwiej będzie o zwolnienie z CIT