Przestępstwa skarbowe: kontrolowanie i utrwalanie treści rozmów telefonicznych

Kontrolowanie i utrwalanie treści rozmów telefonicznych przedsiębiorcy jest dopuszczalne, jeśli narazi on budżet na uszczuplenie o wartości wyższej niż 200-krotność minimalnego wynagrodzenia.

Publikacja: 26.10.2015 02:00

Przestępstwa skarbowe: kontrolowanie i utrwalanie treści rozmów telefonicznych

Foto: 123RF

- Czy w sprawach o przestępstwa skarbowe polegające na narażeniu należności publicznoprawnej na uszczuplenie dopuszczalne jest zarządzenie kontroli i utrwalania rozmów telefonicznych w celu wykrycia i uzyskania dowodów dla toczącego się postępowania lub zapobieżenia popełnienia nowego przestępstwa skarbowego? Jaka wartość (znaczna czy duża) stanowi próg, od którego dopuszczalne jest zarządzenie takich czynności? – pyta czytelnik.

Przepisy regulujące postępowanie w sprawach o przestępstwa skarbowe dają możliwość prowadzenia kontroli i utrwalania treści rozmów telefonicznych. Podstawą takiego działania jest przede wszystkim art. 237 kodeksu postępowania karnego (dalej: k.p.k.), który wskazuje możliwość prowadzenia podsłuchu. Znajduje on zastosowanie w sprawach karnych skarbowych na mocy art. 113 § 1 kodeksu karnego skarbowego (dalej: k.k.s), który odsyła do k.p.k., stanowiąc o odpowiednim stosowaniu jego postanowień do spraw o przestępstwa skarbowe. Przepisy określające podstawy i warunki stosowania różnego rodzaju środków przymusowych przez właściwe organy zawarte są jednak również w ustawach szczególnych. I tak, podstawę prawną dla podsłuchu w sprawach o przestępstwa skarbowe zawiera również art. 36c ustawy z 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (dalej: u.k.s.).

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Podatki
Definicja budowli i podatek od garaży: rząd przyjął projekt nowej ustawy
Podatki
Rok po wyborach. Dwójka z plusem za realizację obietnic w podatkach i składkach
Podatki
Hiphopowy strój w kosztach firmy? Fiskus się nie zgadza
Podatki
Samochód w firmie - jak rozliczyć podatki PIT i CIT. Zapis webinaru
Podatki
Odszkodowanie za powódź z podatkiem? Jest reakcja Ministerstwa Finansów