Po 1 stycznia nie będzie obowiązkowej korekty kosztów

Rozmowa | Magdalena Kucharska, doradca podatkowy w kancelarii Kamiński i Wspólnicy

Publikacja: 08.10.2015 02:00

Po 1 stycznia nie będzie obowiązkowej korekty kosztów

Foto: 123RF

Rz: Do końca 2015 roku obowiązują jeszcze przepisy o obowiązkowej korekcie kosztów w przypadku niezapłacenia w terminie faktur. Czy to rozwiązanie spełniło swoje zadanie?

Magdalena Kucharska: To dobrze, że ten obowiązek będzie zniesiony. Uzasadnieniem tych przepisów była chęć walki z zatorami płatniczymi. Uważano, że ten mechanizm zmusi firmy do szybszego regulowania swoich zobowiązań. Przypomnę, że według dzisiejszych przepisów ustaw o PIT i o CIT podatnik powinien skorygować kosztów uzyskania przychodów, jeżeli nie uregulował w ciągu 30 dni od upływu terminu płatności należności wynikających z faktury, gdy termin ten nie jest dłuższy niż 60 dni. Jeśli ten ostatni termin jest dłuższy niż 60 dni, a faktura nie jest uregulowana w ciągu 90 dni od daty zaliczenia wynikającego z nich kosztu do kosztów uzyskania przychodu, to również należy przeprowadzić korektę kosztów. Wspomnianą korektę należy zrobić w miesiącu, w którym upływa odpowiednio 30. albo 90. dzień. Podatnik ma też prawo „przywrócić" uprzednio skorygowany koszt w miesiącu, w którym zapłacił należność. Jednak w praktyce stosowania tych przepisów okazało się, że nie skłoniły one przedsiębiorców do szybszego regulowania należności. Być może zatory płatnicze wynikały po prostu z braku pieniędzy u wielu przedsiębiorców, a nie z braku chęci do płacenia swoich zobowiązań. Ten obowiązek jest tym bardziej uciążliwy, że równocześnie nie koryguje się przychodów.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Podatki bez przedawnienia. Eksperci krytykują projekt Ministerstwa Finansów
Podatki
Wyrok TSUE: Polska za bardzo ogranicza zwolnienie z VAT dla importowanych towarów
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT
Podatki
Koszty wynagrodzeń mogą dać korzyść wiele razy. Przyjazna podatnikom interpretacja
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem