Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje publiczne, których celem jest zbadanie, czy niektóre z zasad dotyczących podatku akcyzowego od piwa, wina i innych napojów alkoholowych powinny wyposażyć odpowiednie służby w narzędzia skuteczniejszego zwalczania oszustw podatkowych oraz wyeliminowania sprzedaży sfałszowanego alkoholu.

Komisja chce również ocenić, czy możliwe jest wprowadzenie ułatwień dla małych, domowych producentów alkoholu. Konsultacje potrwają do 27 listopada 2015 r. Ich przeprowadzenie pozwoli na określenie zmian legislacyjnych w dyrektywie 92/83/EWG.

Dyrektywa 92/83/EWG reguluje, w jaki sposób poszczególne państwa powinny opodatkowywać alkohol i napoje alkoholowe. Obowiązujące przepisy UE w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych zostały uzgodnione w 1992 r., czyli ponad 20 lat temu. Nie trzeba dodawać, że uchwalone zostały w odmiennej rzeczywistości i nie pasują do obecnego, o wiele bardziej skomplikowanego świata, są więc nieskuteczne. Największym problemem obowiązujących regulacji jest ich restrykcyjność oraz brak elastyczności, ograniczający legalnie działające podmioty.

Chcąc produkować alkohol, należy spełnić wiele warunków formalnych. To one stanowią najczęściej dla małych podmiotów, np. lokalnych wytwórców alkoholu, niemożliwe do sforsowania bariery administracyjne, przy jednoczesnym dość niskim opodatkowaniu. Brak elastyczności akcyzowych regulacji ogranicza również duże podmioty, które nie mogą odpowiednio szybko reagować na potrzeby rynku i podążać za trendami konsumentów.

Przeprowadzane przez Komisję konsultacje są doskonałą okazją do przedyskutowania problemów i ograniczeń, ale również szansą na pozytywną zmianę.

—oprac. olat

Autorka jest młodszym menedżerem w dziale doradztwa podatkowego BDO