Rz: Kto od 1 lipca br. będzie mógł odliczać VAT od paliwa?
Mirosław Siwiński: Zarówno firmy, które dotychczas miały prawo do odliczania, jak i te, którym w ogóle to prawo nie przysługiwało. Inną sprawą jest jednak zakres tego prawa. Przepis przejściowy, który do końca czerwca 2015 r. ogranicza odliczenie, dotyczy tylko niektórych „pojazdów samochodowych" w rozumieniu ustawy o VAT. W ogóle nie odnosi się do pojazdów wykorzystywanych wyłącznie na potrzeby działalności. Dlatego te ostatnie korzystały i nadal korzystają z odliczenia 100 proc. wydatków na paliwo.